Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Demonstranci wciąż okupują plac w Madrycie

0
Podziel się:

Manifestanci postanowili przedłużyć protest przeciwko bezrobociu i klasie politycznej co najmniej o tydzień.

Demonstranci wciąż okupują plac w Madrycie
(PAP/EPA)
bFekbpNh

Manifestanci, którzy okupują plac Puerta del Sol w Madrycie w proteście przeciwko bezrobociu i klasie politycznej, postanowili przedłużyć ten protest co najmniej o tydzień.

Za przedłużeniem protestu głosowano poprzez podniesienie ręki. Część z około 30 tysięcy zgromadzonych była za jeszcze dłuższą okupacją placu Puerta del Sol. Na budynkach otaczających plac wisiały odręczne znaki i hasła: _ Jedz bogaczy _ i _ Powstańcie, ludy Europy _.

Ruch kontestacji M-15, który narodził się 15 maja poprzez apele w sieciach społecznościowych i zgromadził ludzi na Puerta del Sol, szybko objął centra innych miast Hiszpanii, w których na ulice wyszło kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

bFekbpNj

W Barcelonie, drugim co do wielkości mieście Hiszpanii, zgromadzeni na Plaza de Catalunya postanowili kontynuować protesty i zwołać wielka demonstrację na 15 czerwca.

Manifestacje odbywały się w sobotę i niedzielę pomimo zakazu zgromadzeń politycznych z uwagi na wybory regionalne i lokalne, które wyłonią regionalnych premierów i burmistrzów oraz będą najważniejszym sprawdzianem dla rządzących socjalistów przed wyborami w marcu 2012 roku.

W sytuacji głębokiego kryzysu ekonomicznego i największego w Europie, ponad 20-procentowego bezrobocia wszystkie sondaże wykazują ogromny spadek popularności rządu premiera Jose Luisa Rodrigueza Zapatero. On sam zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o urząd premiera po wyborach parlamentarnych w 2012 roku.

Na Puerta del Sol manifestujący wznosili okrzyki - _ Tak głosuje Madryt! _. Od tygodnia młodzi ludzie na Puerta del Sol krytykują system polityczny, który faworyzuje reprezentacje dużych partii, socjalistycznej i konserwatywnej partii ludowej. Domagają się zmiany systemu gospodarczego i zmian społecznych.

bFekbpNp

Protestujący starają się utrzymać porządek; ochotnicy codziennie zamiatają plac, rozdają, z uwagi na palące po południu słońce, kapelusze i parasole ofiarowane przez ludzi popierających protest.

W ciągu tygodnia założyli nawet bank żywności z ofiarowaną szynką i paellą, dwa punkty medyczne, namiot z opieką dla dzieci i przenośne toalety. W jednym z namiotów postawiono stół z komputerami.

W trzecim z największych miast hiszpańskich, Walencji, _ oburzeni _ - jak nazywają ich hiszpańskie media - postanowili zwołać nowy protest na Plaza del Ayuntamiento od godziny 20 czasu lokalnego, już po ogłoszeniu wyników wyborów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t86510.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/hiszpanii;rekordowe;4;3;mln;bezrobotnych,110,0,805998.html) Hiszpanii: Rekordowe 4,3 mln bezrobotnych Liczba osób poszukujących pracy w Hiszpanii jest najwyższa od 15 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t139694.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tysiace;demonstrantow;na;ulicach;madrytu,99,0,832355.html) Tysiące demonstrantów na ulicach Madrytu Protestowali przeciwko partiom politycznym i temu, jak rząd radzi sobie z kryzysem gospodarczym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t139594.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/hiszpania;manifestuja;bo;nie;maja;pracy,201,0,831433.html) Hiszpania: Manifestują, bo nie mają pracy Co piąta osoba w wielu produkcyjnym w kraju jest bezrobotna.
bFekbpNK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)