Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Deptuła: raport komisji naciskowej w ciągu trzech miesięcy

0
Podziel się

#
dochodzą informacje z posiedzenia komisji
#

bEifYQNx

# dochodzą informacje z posiedzenia komisji #

07.01. Warszawa (PAP) - Wiceszef komisji śledczej ds. nacisków Leszek Deptuła (PSL) zaproponował na czwartkowym posiedzeniu, aby w ciągu trzech miesięcy przygotować raport z jej prac; do tego czasu posłowie mieliby wstrzymać się od zgłaszania wniosków o odwołanie szefa komisji Andrzeja Czumy (PO).

Posłowie pozytywnie odnieśli się do tej propozycji, jednak w czwartek odbyło się jeszcze głosowanie nad kolejnym wnioskiem o odwołanie Czumy. Wniosek Krzysztofa Matyjaszczyka (Lewica) został odrzucony.

bEifYQNz

Podczas posiedzenia posłowie pozytywnie zareagowali na propozycję Deptuły. Robert Węgrzyn (PO) zapowiedział, że Platforma będzie chciała do połowy lutego podsumować dotychczasowe prace komisji. "Nie jesteśmy jednak w stanie określić jednoznacznie kiedy komisja skończy prace" - zastrzegł.

Zdaniem Arkadiusza Mularczyka (PiS) propozycja Deptuły jest racjonalna. "Przeciąganie prac tej komisji jest stratą czasu i pieniędzy. Jest sensowne, żeby przesłuchać świadków, których należy przesłuchać i sporządzić jakiś raport" - powiedział PAP Mularczyk. "Wyciągamy rękę. Proponujemy dość szybkie prace nad raportem" - powiedziała natomiast Marzena Wróbel (PiS) podczas posiedzenia komisji.

"Mam nadzieję, że przez 90 dni dojdziemy do konsensusu" - zareagował na wypowiedzi posłów Deptuła.

Wolę współpracy zadeklarował też Czuma. "Poprawię się na przyszłość i będę lepszy" - powiedział.

bEifYQNF

Mimo to odbyło się kolejne głosowanie nad wnioskiem o odwołanie Czumy. Posłowie odrzucili wniosek Matyjaszczyka, który uważa, że Czuma obraził doradców komisji, wobec czego może nie być bezstronny, co dyskwalifikuje go jako przewodniczącego. Matyjaszczyk uzupełnił w środę swój wniosek o - jego zdaniem - "bezprecedensową i kuriozalną" wypowiedź Czumy z 10 grudnia w TVN24. Czuma miał go zniesławić i obrazić, pomawiając o chorobę psychiczną.

Za wnioskiem głosował tylko Matyjaszczyk. Wstrzymali się posłowie PiS. Przeciwko byli posłowie PO i PSL. "Winszuję tak zgodnej koalicji PO, PiS i PSL" - powiedział poseł Lewicy przed głosowaniem.

Podczas wcześniejszych posiedzeń komisja odrzuciła poprzednie wnioski Matyjaszczyka i posłów PiS o odwołanie Czumy. Wówczas argumentowano, że nie może w niej zasiadać ponieważ był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym i mógł mieć wpływ na śledztwa prokuratorskie, które dotyczą spraw badanych przez komisję.

W sprawie sytuacji w komisji śledczej ds. nacisków Deptuła w środę spotkał się z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim. Przedstawił mu problemy komisji - m.in. powtarzające się wnioski o odwołanie Czumy.

bEifYQNG

Przed czwartkowym posiedzeniem komisji Deptuła mówił PAP, że będzie "prosił posłów o to, żeby zrobić moratorium na odwołanie przewodniczącego". "Dajmy sobie trzy miesiące spokoju, przesłuchajmy tych świadków, których komisja wezwała i spróbujmy zakończyć jej pracę i opracować raport" - powiedział Deptuła.

"Musimy zakończyć prace komisji - nawet stwierdzeniem, że nie było nacisków. To też wykonanie zlecenia, które nam Sejm zlecił" - dodał.

Komisja bada czy nie doszło do nielegalnego wywierania wpływu przez członków rządu, funkcjonariuszy służb, prokuratorów w okresie od 31 października 2005 roku do 16 listopada 2007. (PAP)

tgo/ mok/ jra/

bEifYQOa
raport
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)