Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
14.01.2014 14:04

Deputowani Knesetu w Polsce w Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu

# dochodzi informacja o obecności marszałek Sejmu na uroczystościach #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o obecności marszałek Sejmu na uroczystościach #

14.01. Warszawa (PAP) - 27 stycznia w związku z obchodami Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu wizytę w Polsce złożą deputowani Knesetu. W uroczystościach na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau wezmą też udział posłowie z Czech, Grecji i Niemiec.

Posłowie otrzymali już wstępny program obchodów. Wynika z niego, że licząca ponad 340 osób delegacja izraelska przybędzie na krakowskie lotnisko w Balicach rankiem w poniedziałek 27 stycznia. Pierwszym punktem wizyty jest zwiedzanie Muzeum Auschwitz. Następnie na terenie Birkenau odbędą się oficjalne uroczystości związane z obchodami Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Po zakończeniu ceremonii pod Pomnikiem Ofiar Obozu jej uczestnicy udadzą się do Krakowa, gdzie zaplanowano spotkanie międzyparlamentarne, a następnie spotkania grup bilateralnych. Goście z Izraela wylecą do swego kraju późnym wieczorem.

Szefowa polsko-izraelskiej grupy parlamentarnej Beata Małecka-Libera (PO) poinformowała, że poza deputowanymi Knesetu w uroczystościach wezmą także udział parlamentarzyści z Czech, Grecji i Niemiec. "Będzie to więc duże wydarzenie parlamentarne, którego celem jest uczczenie pamięci ofiar Holokaustu" - wskazała. Podczas spotkań parlamentarnych posłowie mają rozmawiać m.in. na temat przyszłości muzeum Auschwitz-Birkenau i o wzajemnych relacjach.

Biuro prasowe Sejmu poinformowało PAP, że podczas obchodów Sejm będzie reprezentowała marszałek Ewa Kopacz.

Przedstawicielami strony polskiej mają być posłowie z polsko-izraelskiej grupy parlamentarnej. Małecka-Libera zapewniła jednak, że jeśli posłowie spoza tej grupy będą chcieli wziąć udział w uroczystościach i późniejszych debatach, zostanie im to umożliwione.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony w listopadzie 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia - rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 roku powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. (PAP)

mzk/ tgo/ son/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz