Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Dialogi nad Bugiem" mniejszości narodowych

0
Podziel się:

Zespoły muzyczne i taneczne prezentujące kulturę m.in. białoruską,
ukraińską, żydowską biorą udział w rozpoczętych w sobotę w Mielniku (Podlaskie) jubileuszowych, 20.
"Dialogach nad Bugiem".

Zespoły muzyczne i taneczne prezentujące kulturę m.in. białoruską, ukraińską, żydowską biorą udział w rozpoczętych w sobotę w Mielniku (Podlaskie) jubileuszowych, 20. "Dialogach nad Bugiem".

Impreza potrwa dwa dni, zakończy się w niedzielę wieczorem. W zamyśle organizatorów, ta ogólnopolska prezentacja mniejszości narodowych i etnicznych żyjących w Polsce ma na celu poznanie, poszanowanie i zrozumienie innych kultur.

"Jest to też dialog pomiędzy różnymi, często odległymi od siebie, kulturami mniejszości" - powiedział PAP Jan Syczewski, przewodniczący Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Polsce, jednego z organizatorów imprezy.

Zaznaczył, że Podlaskie jest reprezentatywnym regionem dla mniejszości narodowych. To właśnie tu żyje najwięcej mniejszości w całym kraju - m.in. Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Tatarzy i Romowie.

Syczewski zaznaczył, że ważne jest samo miejsce, w którym odbywa się impreza - nad brzegiem Bugu. "Jest to jakby obrzeże, pogranicze jednocześnie, tych terenów, do których mniejszości sięgają" - zauważył.

Podczas tegorocznej edycji "Dialogów" zaprezentowana zostanie kultura czternastu narodów - m.in. kultura żydowska, niemiecka, czeska, rosyjska i grecka. Oprócz koncertów i występów tanecznych, przewidziana jest prezentacja wyrobów artystycznych i wydawnictw. Będzie można też spróbować potraw charakterystycznych dla poszczególnych naordów.

Syczewski powiedział, że impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno ze strony odwiedzających, jak i samych mniejszości, z roku na rok rozwija się. W tym roku ma dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Dialogi nad Bugiem" zostały zorganizowane po raz pierwszy w 1990 roku. Wtedy był to dialog między kulturą polską i ukraińską. W kolejnych latach, obok nich, na scenie prezentowało się coraz więcej mniejszości narodowych żyjących w Polsce. (PAP)

swi/ rof/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)