Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Diecezja sandomierska pożegnała kopię obrazu Matki Bożej

0
Podziel się:

Kilka tysięcy osób żegnało w sobotę na błoniach nadwiślańskich w Sandomierzu
(Świętokrzyskie) kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która przez 12 miesięcy odwiedzała
parafie diecezji sandomierskiej. Słynący łaskami wizerunek Maryi będą teraz adorować przez rok
wierni archidiecezji łódzkiej.

Kilka tysięcy osób żegnało w sobotę na błoniach nadwiślańskich w Sandomierzu (Świętokrzyskie) kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która przez 12 miesięcy odwiedzała parafie diecezji sandomierskiej. Słynący łaskami wizerunek Maryi będą teraz adorować przez rok wierni archidiecezji łódzkiej.

Metropolita lubelski abp Józef Życiński w asyście ponad 20 biskupów koncelebrował dziękczynną mszę świętą, która zgromadziła przed ołtarzem polowym wiernych z całej diecezji sandomierskiej - osoby świeckie, księży i wspólnoty zakonne.

Metropolita wezwał w homilii wszystkich do wierności i naśladownictwa Maryjnej postawy. "Naszą rolą widzieć Chrystusa i nieść go światu, śpiewać +Magnificat+, nie dać się zmiażdżyć temu, co bolesne, co przykre, ale być świadkiem bożej radości, jak Maryja" - mówił. Przywołując słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: "chrześcijanie powinni być stwórcami nowego feminizmu", metropolita lubelski apelował do matek i żon, by ukazywały na co dzień styl życia, którego wzorem była Maryja, matka Chrystusa.

Nawiązując do macierzyńskiej troski Maryi, abp Życiński zwrócił uwagę, że w liturgii czcimy Boże Narodzenie, natomiast nie wspominamy o Panu Jezusie przed jego narodzeniem, a tymczasem on uczestniczył w biblijnej scenie nawiedzenia i był tam realnie obecny. "To jest dla nas zobowiązanie i przypomnienie, że dzisiejsze spory o los embrionów, które przewidują niektóre warianty ustawy, nie są sporami teoretycznymi. Jezus przechodził przez embrionalne stadium rozwoju zarodkowego - każdy z nas przechodzi przez to stadium - więc, kiedy wypowiadamy się na ten temat, w tym wyraża się chrześcijański humanizm, w tym znajduje wyraz istota szacunku dla człowieka w pierwszych tygodniach jego życia" - powiedział arcybiskup.

Według biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, nawiedzenie wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej stało się w diecezji "impulsem do duchowego przebudzenia i wzrostu pobożności - wiele osób zaczęło na nowo praktykować życie sakramentalne, korzystać ze spowiedzi i komunii świętej".

Z sandomierskich błoń - historycznego placu celebry papieskiej mszy świętej 12 czerwca 1999 roku - obraz przejęła delegacja wiernych z Piotrkowa Trybunalskiego w archidiecezji łódzkiej.

Peregrynacja otoczonej kultem wiernych ikony z Jasnej Góry zapoczątkowana została w 1957 roku. Ówczesny prymas Polski kard. Stefan Wyszyński zainicjował tym wydarzeniem - w ramach obchodów milenium chrztu Polski - duchowe odrodzenie narodu pogrążonego w marazmie z powodu zniewolenia komunizmem.

Według tradycji jasnogórską ikonę namalował św. Łukasz w Jerozolimie, na deskach stołu, przy którym posilała się Święta Rodzina. Wskazuje się też na związek obrazu z Konstantynopolem. Ostatnie badania wskazują na XIII- lub XIV-wieczne pochodzenie malowidła. (PAP)

mch/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)