Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dni Belgijskie w Poznaniu okazją do promocji handlu i inwestycji

0
Podziel się

Wzmacnianie kontaktów biznesowych między Belgią a Polską i prezentacja
walorów Belgii to główne cele Dni Belgijskich rozpoczynających się w poniedziałek w stolicy
Wielkopolski. Poznaniaków mają przyciągnąć festiwal filmów belgijskich i tydzień kulinarny.

bErdGrvV

Wzmacnianie kontaktów biznesowych między Belgią a Polską i prezentacja walorów Belgii to główne cele Dni Belgijskich rozpoczynających się w poniedziałek w stolicy Wielkopolski. Poznaniaków mają przyciągnąć festiwal filmów belgijskich i tydzień kulinarny.

Seria wydarzeń potrwa do 15 listopada.

Przedsięwzięcie przygotowuje Belgijska Izba Gospodarcza przy współpracy z ambasadą Belgii i przedstawicielstwami ekonomicznymi jej trzech regionów: Brukseli, Flandrii i Walonii. W tym roku impreza ma swoją piętnastą edycję; organizowana jest w Warszawie i Poznaniu.

bErdGrvX

Jak podkreśliła w imieniu organizatorów wydarzenia Małgorzata Napierała-Vincent z Belgijskiej Izby Gospodarczej, w miliardowych inwestycjach kapitału zagranicznego w Wielkopolsce sporą zasługę mają firmy belgijskie, których w regionie działa ponad 50.

"Z punktu widzenia Belgii, Wielkopolska to doskonały rejon do inwestowania w tej części Europy. Wschód z Zachodem łączy tu autostrada A2 na linii Moskwa-Berlin; Północ z Południem - przebiegająca przez Poznań droga z Pragi do Gdańska. Dzięki tak wszechstronnemu połączeniu logistycznemu, Poznań to miejsce sprzyjające inwestycjom" - przekonywała Napierała-Vincent.

Podczas Dni Belgijskich w czwartek w Poznaniu zorganizowany zostanie Business Mixer, wydarzenie przygotowane z myślą o przedsiębiorcach z Belgii i Polski chcących nawiązać współpracę. W Warszawie odbyć się ma spotkanie ministra skarbu z przedstawicielami kadry zarządzającej największych firm belgijskich na polskim rynku.

Zaplanowano też szereg wydarzeń promujących belgijską kulturę i gastronomię.

bErdGrwd

Pod koniec października w Poznaniu odbędzie się festiwal filmów belgijskich. Zaplanowano sześć projekcji, w tym nagrodzony na zeszłorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym "Tango Libre" Frederica Fonteyne'a, oraz uhonorowany na festiwalu w Berlinie film "W kręgu miłości" Felixa Van Groeningena.

Atrakcją ma być belgijski tydzień kulinarny z udziałem byłego kucharza belgijskiej rodziny królewskiej, twórcy Akademii Kuchni Molekularnej w Polsce Jeana Bosa. Degustacje belgijskich potraw i piw odbywać się będą również w Warszawie.

Małgorzata Napierała-Vincent poinformowała też, że przy okazji Dni Belgijskich w Poznaniu na jednym z budynków powstanie okolicznościowy mural.

Według przekazanych przez organizatorów danych resortu gospodarki, polsko-belgijskie obroty towarowe w 2012 r. osiągnęły wartość ponad 6,3 mld euro. Belgia jest obecnie na 10. miejscu wśród partnerów gospodarczych Polski z krajów UE.

bErdGrwe

Belgijska Izba Gospodarcza działa od 1992 roku. Obecnie liczy ok. 110 członków. Wśród nich są przede wszystkim firmy belgijskie prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski, jak również firmy zainteresowane współpracą z belgijskimi partnerami oraz rynkiem belgijskim. (PAP)

rpo/ kot/

bErdGrwy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)