Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do 15 listopada można zgłaszać kandydatów do Wyróżnienia Białej Wstążki

0
Podziel się:

Do 15 listopada można zgłaszać kandydatów do drugiej edycji konkursu
"Wyróżnienie Białej Wstążki", organizowanego przez Centrum Praw Kobiet oraz Fundację "Porozumienie
bez Barier". W konkursie nagradzani są mężczyźni, którzy reagują na przemoc wobec kobiet.

Do 15 listopada można zgłaszać kandydatów do drugiej edycji konkursu "Wyróżnienie Białej Wstążki", organizowanego przez Centrum Praw Kobiet oraz Fundację "Porozumienie bez Barier". W konkursie nagradzani są mężczyźni, którzy reagują na przemoc wobec kobiet.

Laureatów poznamy 6 grudnia.

"To nagroda dla mężczyzn, którzy wyróżnili się, reagując na różne formy przemocy i dyskryminacji wobec kobiet" - powiedziała prezes Fundacji Porozumienie bez Barier" Jolanta Kwaśniewska. "Chcemy, żeby mężczyźni byli nie tylko rycerzami stającymi w obronie kobiet, ale także partnerami w walce z przemocą. W Polsce brakuje takiego ruchu mężczyzn przeciwko przemocy wobec kobiet" - dodała przewodnicząca CPK Urszula Nowakowska.

Kandydatów mogą zgłaszać pokrzywdzone kobiety, pracownicy instytucji i organizacji pozarządowych oraz osoby, które wskażą zasługi danego kandydata. "Białą Wstążką" nagrodzeni zostaną mężczyźni zatrudnieni w instytucjach pomocowych (fundacjach, stowarzyszeniach, ośrodkach pomocy społecznej i innych ośrodkach pomocowych), pracownicy służb mundurowych oraz mężczyźni angażujący się w niesienie pomocy krzywdzonym kobietom całkiem prywatnie.

W pierwszej edycji konkursu wyróżnieni w ten sposób zostali mł. asp. Krzysztof Jakubik, dzielnicowy z Żyrardowa, Tomasz Ciałowicz ze Słomnik, przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Lokalnego Zespołu Interdyscyplinarnego, b. wiceburmistrz dzielnicy Wola Paweł Pawlak oraz naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Dzielnicy Wola Mirosław Starzyński, współzałożyciele Wolskiej Koalicji Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz dziennikarz Michał Olszański.

Wyróżnienie otrzymał również Trinh Hoai Nam - przedsiębiorca, który zatrudnił kobietę, nad którą znęcał się mąż, mieszkającą z dziećmi w ośrodku dla ofiar przemocy. Nie tylko dał jej pracę, gdy inni odmawiali, bojąc się kłopotów ze strony jej b. męża, ale także udostępnił samochód i telefon komórkowy, a kiedy mogła wrócić do mieszkania, pomógł jej się na nowo urządzić. Nagrodzono także Krzysztofa Strycharskiego, który wraz z żoną Henryką Krzywonos wychowywał 12 przybranych dzieci, ucząc je życia bez przemocy.

Formularz zgłoszeniowy oraz pełny regulamin konkursu znajduje się na oficjalnej stronie konkursu: www.bialawstazka.org.

Pomysłodawcami "Wyróżnienia Białej Wstążki" są policjanci Kazimierz Walijewski i Tomasz Pietrza. Tytuł Ambasadora Wyróżnienia Białej Wstążki przyjęli m.in. Tadeusz Mazowiecki, Aleksander Kwaśniewski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Lee A. Feinstein, Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk, ks. Arkadiusz Nowak, prof. Wiktor Osiatyński, Grzegorz Turnau, Emilian Kamiński, Robert Korzeniowski, Krzysztof "Diablo" Włodarczyk.

Konkurs nawiązuje do międzynarodowej Kampanii Białej Wstążki zainicjowanej w 1991 r. przez grupę mężczyzn w Kanadzie, w drugą rocznicę "masakry w Montrealu". 6 grudnia 1989 r. w budynku tamtejszej politechniki mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób, ponieważ - jak tłumaczył - kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. Dwa lata po tych wydarzeniach przypięta na piersi biała wstążka stała się symbolem sprzeciwu mężczyzn wobec przemocy w stosunku do kobiet.

Kampania "Białej Wstążki" prowadzona jest w dniach międzynarodowej kampanii "16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet", która trwa od 25 listopada do 10 grudnia. Ponad tysiąc organizacji z blisko 160 krajów podejmuje w tym czasie różne inicjatywy, mające na celu upamiętnienie kobiet - ofiar przemocy i uświadomienie społeczeństwu, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka. (PAP)

akw/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)