Notowania

wiadomości
02.03.2012 13:39

Do 23 marca przestój w Fabryce Łączników w Radomiu

O kolejne trzy tygodnie przedłużył okres przestoju w Fabryce Łączników w Radomiu syndyk masy upadłościowej. W zakładzie nie będzie produkcji do 23 marca. Pracownicy fabryki wciąż czekają na zaległe wypłaty.

Podziel się
Dodaj komentarz

O kolejne trzy tygodnie przedłużył okres przestoju w Fabryce Łączników w Radomiu syndyk masy upadłościowej. W zakładzie nie będzie produkcji do 23 marca. Pracownicy fabryki wciąż czekają na zaległe wypłaty.

Jak powiedział PAP w piątek syndyk Michał Wereszczyński, obecnie w zakładzie dokonywany jest spis inwentarza. Syndyk przygotowuje także plan postępowania upadłościowego i plan likwidacyjny. Dokumenty te powinny być gotowe w ciągu miesiąca od ogłoszenia upadłości; musi je zatwierdzić sąd.

Wereszczyński dodał, że opracowywana jest także analiza ekonomiczna wykończenia produkcji w toku. Według syndyka, gdyby okazało się, że jest to nieopłacalne i produkcja nie zostałaby podjęta, wówczas istnieje możliwość wydzierżawienia przedsiębiorstwa do czasu oszacowania jego wartości i przygotowania przetargów dotyczących sprzedaży. Syndyk zastrzegł, że ewentualna dzierżawa odbyłaby się także w formie przetargu.

Wereszczyński powiedział PAP, że w poniedziałek złoży listy pracowników w celu wypłacenia im pieniędzy w ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ze środków Funduszu zaspokajane są roszczenia dotyczące m.in. wynagrodzenia za pracę, za czas niezawinionego przestoju, za urlop.

Ponad dwa tygodnie temu sąd w Siedlcach ogłosił upadłość Fabryki Łączników w Radomiu. Wcześniej zarząd radomskiej fabryki prowadził nieudane negocjacje z firmą z Krakowa w sprawie sprzedaży zakładu.

Fabryka Łączników znajduje się w trudnej sytuacji. Od 19 grudnia w zakładzie jest przymusowy przestój. Zakład ma zobowiązania wobec ZUS, Skarbu Państwa i gminy. Wynoszą one ponad 20 mln zł. Zakład zatrudnia 380 pracowników.

Fabryka Łączników w Radomiu została sprywatyzowana w połowie 2010 r. Wcześniej przynosiła straty i miała wielomilionowe zobowiązania. Ministerstwo Skarbu Państwa podejmowało kilkakrotnie próby sprzedaży fabryki, pierwszą w 2002 r. Dopiero w 2010 r. udało się skutecznie przeprowadzić przetarg. Wygrała go firma Ferro Masz Invest z siedzibą w Warszawie; zapłaciła 80 gr za akcję, czyli za pakiet 85 proc. niecałe 1,5 mln zł. Inwestor zobowiązał się do tego, że nie będzie obniżał kapitału zakładowego spółki, a także do utrzymania zatrudnienia i niezbywania tej firmy przez 12 miesięcy.

Fabryka Łączników powstała w 1959 roku, a skomercjalizowana została w 1999 r. Produkuje 500 rodzajów łączników, złączek i odlewów z żeliwa.(PAP)

ilp/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz