Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do 28 czerwca Kompania Węglowa czeka na oferty ws. budowy elektrowni

0
Podziel się:

Firmy zainteresowane wspólną z Kompanią Węglową (KW) budową elektrowni
opalanej węglem złożą swoje oferty do 28 czerwca; później nastąpi wybór oferenta do dalszych
rozmów, które powinny zakończyć się do końca roku - wynika z informacji przedstawicieli Kompanii.

Firmy zainteresowane wspólną z Kompanią Węglową (KW) budową elektrowni opalanej węglem złożą swoje oferty do 28 czerwca; później nastąpi wybór oferenta do dalszych rozmów, które powinny zakończyć się do końca roku - wynika z informacji przedstawicieli Kompanii.

Wcześniej prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska szacowała, że już w czerwcu tego roku mogłaby być podpisana umowa spółki z inwestorem. Kompania rozmawiała na ten temat z firmami z Chin i Korei Południowej. Jednak, jak powiedział w piątek PAP odpowiedzialny w KW za projekt budowy elektrowni dyrektor Tadeusz Soroka, spółka zdecydowała się na ponowną promocję projektu, by poszerzyć grono potencjalnych inwestorów.

"Obecnie mamy sześciu potencjalnych chętnych: cztery firmy z Chin oraz po jednej z Japonii i Korei Południowej. Do 28 czerwca powinny one złożyć swoje oferty. Następnie komisja wyłoni oferenta, który prawdopodobnie otrzyma wyłączność na rozmowy do końca roku" - powiedział Soroka.

Nie wykluczył, że - jeżeli szczegółowa analiza ofert będzie to uzasadniała - Kompania wybierze np. 2-3 partnerów do dalszych rozmów, tworząc tzw. krótką listę. Zarząd Kompanii chciałby, aby rozmowy z wybranym ostatecznie partnerem zakończyły się do końca roku podpisaniem czterech stosownych umów - w tym najważniejszej, umowy wspólników.

"Jeżeli uda się podpisać umowę w zakładanym terminie, z początkiem roku rozpoczną się prace związane ze szczegółową dokumentacją przedsięwzięcia i przygotowania do realizacji" - powiedział Soroka.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, elektrownia, będąca wspólnym projektem KW i inwestora, ma powstać do 2019 roku na terenie dawnej kopalni Czeczott w Woli k. Pszczyny. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 1,5 mld euro. Zakładana rentowność projektu to ok. 10 proc. Elektrownia ma zużywać ok. 2,5-3,5 mln ton węgla rocznie i produkować ok. 5-7 terawatogodzin energii na rok.

Budowa elektrowni to jeden z dwóch dużych projektów inwestycyjnych KW, obok planu budowy na Lubelszczyźnie nowej kopalni węgla kamiennego. W kwietniu rozpoczęły się odwierty badawcze w złożu Pawłów, na którego rozpoznanie spółka dostała koncesję resortu środowiska. Budowa kopalni miałaby potrwać ok. 10-11 lat i kosztować ok. 3,7-4 mld zł. Zakład ma wydobywać ok. 5 mln ton węgla rocznie i zatrudnić ok. 2 tys. pracowników.(PAP)

mab/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)