Notowania

wiadomości
09.06.2011 14:23

Do końca czerwca można zgłaszać kandydatury do Nagrody Lecha Wałęsy

30 czerwca mija termin zgłaszania kandydatur do tegorocznej, czwartej edycji Nagrody Lecha Wałęsy. Uroczystość jej wręczenia, tak jak w poprzednich latach, odbędzie się 29 września w Gdańsku przy okazji urodzin b. prezydenta Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz

30 czerwca mija termin zgłaszania kandydatur do tegorocznej, czwartej edycji Nagrody Lecha Wałęsy. Uroczystość jej wręczenia, tak jak w poprzednich latach, odbędzie się 29 września w Gdańsku przy okazji urodzin b. prezydenta Polski.

"Nagroda jest wręczana osobom bądź organizacjom działającym na rzecz porozumienia i solidarnej współpracy narodów, wolności i poszanowania podstawowych praw człowieka. Jest ona wsparciem dla tych, którzy mają odwagę walczyć o pokojowy rozwój świata, przeciwstawiać się terrorowi, a poprzez swoje działanie dają nadzieję oraz stwarzają szansę na zmiany polityczne i społeczne" - przypomniała w czwartek ideę wyróżnienia Weronika Doboszyńska z Instytutu Lecha Wałęsy.

Ustanowienie nagrody jest formą podziękowania za międzynarodowe wsparcie udzielone w 1983 r. Solidarności poprzez przyznanie Lechowi Wałęsie pokojowej Nagrody Nobla.

W 2010 r. nagrodzona została Polska Akcja Humanitarna i jej założycielka Janina Ochojska. Laureatki z 2009 roku to irańskie działaczki praw człowieka i praw kobiet Shadi Sadr oraz siostry Ladan i Roya Boroumand. Jako pierwszy Nagrodą Lecha Wałęsy, w 2008 roku, wyróżniony został król Arabii Saudyjskiej Abdullah Bin Abdulaziz Al Saud za promocję dialogu międzyreligijnego i wysiłki na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie.

Na Nagrodę Lecha Wałęsy składa się czek opiewający na sumę 100 tys. dolarów z przeznaczeniem na wsparcie działalności laureata, dyplom oraz statuetka. Wyłącznym partnerem nagrody jest PKO Bank Polski.

Nagroda przyznawana jest przez kapitułę w składzie: Lech Wałęsa, były prezydent Czech Vaclav Havel, b. przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi Stanisław Szuszkiewicz, minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner, b. prezydent Rumunii Emil Constantinescu, b. premier Jan Krzysztof Bielecki, b. szef MSZ Władysław Bartoszewski oraz prezes zarządu PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło.

Kandydatury do tegorocznej Nagrody Lecha Wałęsy można zgłaszać listownie bądź pocztą elektroniczną na adres: Fundacja "Instytut Lecha Wałęsy", 00-508 Warszawa, Al. Jerozolimskie 11/19, e-mail: nagroda@ilw.org.pl.(PAP)

rop/ son/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz