Notowania

wiadomości
21.01.2013 10:17

Do Turcji przybyły z Niemiec pociski antyrakietowe Patriot

Pociski antyrakietowe typu Patriot, które mają być wykorzystywane do obrony Turcji przed ewentualnymi atakami ze strony Syrii, przybyły z Niemiec do tureckiego portu Iskenderun na Morzu Śródziemnym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pociski antyrakietowe typu Patriot, które mają być wykorzystywane do obrony Turcji przed ewentualnymi atakami ze strony Syrii, przybyły z Niemiec do tureckiego portu Iskenderun na Morzu Śródziemnym.

Jak podaje agencja dpa statek z systemem antyrakietowym należącym do Bundeswehry i całym jego wyposażeniem wpłynął w poniedziałek rano do portu na południu Turcji.

Po dwie baterie antyrakiet Patriot rozmieszczają w Turcji Stany Zjednoczone, Niemcy i Holandia. Obsługiwać je będzie po kilkuset żołnierzy z tych krajów.

Według agencji AFP, powołującej się na źródła w NATO, do tureckich wybrzeży w pobliżu Iskenderun przybył również statek przewożący dwie baterie Patriot z Holandii. Amerykańskie baterie zostały już rozmieszczone na początku stycznia.

Niemiecki kontyngent w ramach operacji NATO będzie stacjonował w mieście Kahramanmaras około 100 km od syryjskiej granicy. Będzie chronić należącą do NATO Turcję przed ewentualnymi atakami rakietowymi ze strony Syrii, w której od blisko dwóch lat trwa wojna domowa. Baterie Patriot mają być gotowe do użycia najpóźniej na początku lutego.

Prośbę o rozmieszczenie pocisków wystosowała do NATO Ankara. Tureckie MSZ tłumaczyło, że rakiety są potrzebne ze względu na trwający konflikt w Syrii, stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Turcji.

NATO zaakceptowało prośbę Turcji 30 listopada. Wcześniej kilkakrotnie doszło do ostrzelania terytorium tureckiego przez artylerię syryjską. W październiku 2012 roku w wyniku ostrzału przy granicy z Syrią zginęło pięciu tureckich cywilów.

Pociski Patriot mogą niszczyć w locie rakiety balistyczne, pociski manewrujące i samoloty. W przeszłości baterie Patriot rozmieszczono na terytorium Turcji dwukrotnie: w 1991 roku podczas wojny w Zatoce Perskiej oraz w 2003 roku podczas wojny w Iraku.

W Syrii od marca 2011 roku trwa rebelia przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. Według danych ONZ od początku konfliktu zginęło w tym kraju ponad 60 tys. osób. (PAP)

keb/ ap/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz