Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Dobranocki" na wystawie w Białymstoku

0
Podziel się:

Lalkę Misia Uszatka czy oryginalne folie z kadrami do "Reksia" i "Bolka i
Lolka", zobaczyć można na wystawie "Dobranoc, kochanie...", otwartej w sobotę w Centrum im.
Zamenhofa w Białymstoku. Zwiedzający mogą też oglądać stare polskie bajki z projektora.

Lalkę Misia Uszatka czy oryginalne folie z kadrami do "Reksia" i "Bolka i Lolka", zobaczyć można na wystawie "Dobranoc, kochanie...", otwartej w sobotę w Centrum im. Zamenhofa w Białymstoku. Zwiedzający mogą też oglądać stare polskie bajki z projektora.

Eksponaty pochodzą z rzeszowskiego Muzeum Dobranocek, utworzonego dzięki kolekcji Wojciecha Jamy, który swoje zbiory podarował tej placówce. Jak powiedziała PAP Anna Talarczyk z Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, głównym celem wystawy jest zapoznanie najmłodszych z bardzo ciekawymi, kultowymi polskimi bajkami. Dodała, że dla starszego widza będzie to "sentymentalna podróż do dzieciństwa".

Talarczyk dodała, że tym, co wyróżnia stare polskie bajki, jest ich plastyka i kolorystyka. "Estetyka tych bajek jest ciekawsza, bo tworzona z prawdziwych materiałów o różnej fakturze - szyte są ubranka i przygotowywana specjalna scenografia. To taki miniaturowy świat" - powiedziała.

Dlatego też na wystawie można zobaczyć, jak dobranocki były tworzone. Są tam też oryginalne lalki Misia Uszatka i Pingwina Pik-Poka, folie z kadrami filmów rysunkowych "Bolek i Lolek", "Reksio" czy "Porwanie Baltazara Gąbki", stare plakaty "Koziołka Matołka", pacynki czy projektory do wyświetlania filmów rysunkowych. Odbywają się też projekcje starych dobranocek z przeźroczy.

Jest tam także zbiór przedmiotów i zabawek związanych z dobranockami popularnymi przed laty. Np. mydło "Jacek i Agatka", noże z wizerunkami "Wilka i zająca" czy klocki z Pszczółką Mają. Autor kolekcji Wojciech Jama powiedział w czasie otwarcia ekspozycji, że o ile łatwo było zdobyć lalki Uszatka czy Pingwina Pik-Poka, to już z trudem udało mu się znaleźć do zbioru np. papierki po gumach do żucia "Bolek i Lolek".

Wystawa będzie prezentowana w Białymstoku do końca lutego. Przez cały czas jej trwania, odbywać się będą w Centrum im. Zamenhofa imprezy towarzyszące. To m.in. "Warsztaty animacji dla dzieci" z Tadeuszem Wilkoszem, twórcą lalki Pingwina Pik-Poka i Misia Colargola. Uczestnicy stworzą krótką animację m.in. z plasteliny i papieru.

Sylwia Wieczeryńska (PAP)

swi/ rof/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)