Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Doktorat honoris causa UAM dla chemika prof. Roberta Grubbsa

0
Podziel się:

Amerykański uczony, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii prof. Robert H.
Grubbs z California Institute of Technology odebrał w poniedziałek w Poznaniu doktorat honoris
causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Amerykański uczony, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii prof. Robert H. Grubbs z California Institute of Technology odebrał w poniedziałek w Poznaniu doktorat honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Jak podkreślił w trakcie ceremonii wręczenia doktoratu rektor uczelni prof. Bronisław Marciniak, przyjęcie w poczet doktorów honorowych uniwersytetu jest wyrazem szacunku i podziwu środowiska akademickiego dla postawy i aktywności prof. Grubbsa.

"Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu docenia niepodważalny autorytet naukowy profesora, jego ogromny wkład w rozwój chemii na przełomie XX i XXI wieku, powszechne uznanie wśród specjalistów w skali światowej jego wielkiego dorobku oraz wieloletni związek z badaczami naszego uniwersytetu" - powiedział.

Jak powiedział prof. Andrzej Molski, dziekan Wydziału Chemii UAM, współpraca uczelni z nowym doktorem h.c. jest bardzo szeroka i trwa od wielu lat.

"Obecność prof. Grubbsa na naszym uniwersytecie to przede wszystkim współpraca z grupą chemii metaloorganicznej. Wyróżnikami tej współpracy są między innymi aktywny udział w szkołach naukowych i konferencjach organizowanych przez tę grupę a także tematyka rozpraw habilitacyjnych i doktorskich stworzonych na Wydziale Chemii a inspirowanych osiągnięciami prof. Grubbsa" - przypomniał.

Profesor Robert H.Grubbs jest autorem lub współautorem ponad 500 publikacji, a także edytorem i autorem książek i rozdziałów w książkach oraz współautorem ponad 100 patentów. Zajmuje czołowe miejsce na liście najczęściej cytowanych przedstawicieli tej dyscypliny (ponad 30 tys. cytowań).

Za osiągnięcia w dziedzinie badań nad metatezą olefin oraz za wyznaczanie nowych dróg rozwoju syntezy organicznej prof. Robert H. Grubbs, został wspólnie z prof. Richardem R. Schrockiem i Yvesem Chauvin, wyróżniony w 2005 roku Nagrodą Nobla.

Grubbs jest także laureatem prestiżowych nagród Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, m.in. Narodowej Nagrody w dziedzinie chemii metaloorganicznej (1988), chemii polimerów (1995, 2000), Nagrody Browna za kreatywność w syntezie chemicznej, Nagrody Arthura C.Cope w chemii organicznej (2002) oraz Creative Research in Homogeneous and Heterogeneous Catalysis (2003) i ostatnio nagrody za innowacyjną twórczość (Creative Invention, 2009).

Reakcja przemiany olefin jest procesem katalitycznym znanym od pięćdziesięciu lat. Odkryto ją w latach pięćdziesiątych XX wieku w przemyśle petrochemicznym w Stanach Zjednoczonych, przy okazji badań nad polimeryzacją olefin w obecności katalizatorów typu Zieglera. Zasadniczym przełomem okazało się jednak odkrycie tzw. dobrze zdefiniowanych katalizatorów molibdenowych, a przede wszystkim kompleksów rutenu (przez Grubbsa w roku 1992), które zrewolucjonizowały syntezę chemiczną.

Metateza olefin stała się podstawowym narzędziem konstruującym wiązanie podwójne węgiel-węgiel, szczególnie w cząsteczkach złożonych, a w przemyśle umożliwiła wdrażanie technologii bardziej "czystych", mniej kosztownych i znacznie bardziej efektywnych (w szczególności dotyczących produkcji zaawansowanych polimerów) pestycydów oraz wielu półproduktów i komponentów przy produkcji np. farmaceutyków. (PAP)

rpo/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)