Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dokumenty nt. Czerwca 1976 na serwerze Radomskiej Biblioteki Cyfrowej

0
Podziel się:

Dokumenty dotyczące wydarzeń radomskiego Czerwca 1976 zostaną zamieszczone na
serwerze Radomskiej Biblioteki Cyfrowej tuż przed tegorocznymi obchodami 35. rocznicy protestu
robotniczego - poinformowała we wtorek dyr. radomskiej biblioteki Anna Skubisz - Szymanowska.

Dokumenty dotyczące wydarzeń radomskiego Czerwca 1976 zostaną zamieszczone na serwerze Radomskiej Biblioteki Cyfrowej tuż przed tegorocznymi obchodami 35. rocznicy protestu robotniczego - poinformowała we wtorek dyr. radomskiej biblioteki Anna Skubisz - Szymanowska.

Na kolekcję "Radomski Czerwiec 1976" złożą się czasopisma, jednodniówki, dokumenty życia społecznego, notatki, pisma urzędowe, plakaty i ulotki.

Na bibliotecznym serwerze zamieszczone zostaną także zdjęcia z wystawy przygotowanej z okazji 25-rocznicy wydarzeń czerwcowych przez warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycja ta była prezentowana w Radomiu. IPN przekazał ją na własność radomskiej bibliotece.

Biblioteka chce w ten sposób włączyć się w rocznicowe obchody. Według Skubisz-Szymanowskiej materiały dotyczące wydarzeń czerwcowych w Radomiu pojawią się na serwerze cyfrowej biblioteki około 10 czerwca.

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu jest jedyną biblioteką publiczną na Mazowszu, która uruchomiła bibliotekę cyfrową. Działa ona od stycznia 2009 roku.

Radomska Biblioteka Cyfrowa gromadzi dokumenty regionalne, rozproszone w innych bibliotekach i instytucjach. Zabezpiecza, chroni i archiwizuje cenne, stare zbiory regionalne oraz zapewnia czytelnikom dostęp do tych materiałów przez internet.

Na serwerze Radomskiej Biblioteki Publicznej znajduje się obecnie prawie 5 tys. publikacji. Jest wśród nich 331 książek, ponad 4,5 tys. numerów różnych czasopism i gazet, także 84 różnego rodzaju dokumentów i przeszło 20 map.

Najstarszym dokumentem umieszczonym na serwerze biblioteki jest pochodzące z 1694 r. "Kazanie na uroczystość Nayświętszey Panny Maryey, w Radomiu w Kościele Farnym".

Od początku istnienia strona RBC zarejestrowała ok. 450 tys. wejść. Czytelnicy najchętniej oglądali album z widokami Radomia z 1899. Dużym zainteresowaniem cieszy się także m.in. książka telefoniczna abonentów z Radomia z 1942 r.

Oprócz kolekcji poświęconej Czerwcowi'76 Radomska Biblioteka Cyfrowa jeszcze w tym roku udostępni materiały dotyczące Jana Kochanowskiego, który związany był z ziemią radomską.

Czytelnicy będą mieć też dostęp do dokumentów związanych z postacią Walerego Przyborowskiego - pisarza, historyka, uczestnika Powstania Styczniowego, który był nauczycielem historii w radomskim gimnazjum. (PAP)

ilp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)