Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dokumenty z cyklu "Przewodnik do Polaków" - przegląd w piątek

0
Podziel się:

Pierwszy pełny pokaz "Przewodnika do Polaków", czyli cyklu kilku filmów
dokumentalnych przygotowanych przez Instytut Adama Mickiewicza z okazji polskiej prezydencji w Unii
Europejskiej, odbędzie się w piątek w kilkunastu miastach w Polsce.

Pierwszy pełny pokaz "Przewodnika do Polaków", czyli cyklu kilku filmów dokumentalnych przygotowanych przez Instytut Adama Mickiewicza z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, odbędzie się w piątek w kilkunastu miastach w Polsce.

Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Instytutu Adama Mickiewicza Magdalena Mich, cykl złożony z czterech filmów będzie można zobaczyć w 16 miastach, w 19 kinach sieci Multikino.

Filmy będzie można zobaczyć w: Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Radomiu, Rybniku, Rzeszowie, Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie i Zabrzu. Dotychczas "Przewodnik do Polaków" obejrzeli widzowie w kilkunastu krajach, m.in. w Japonii, Rosji, Hiszpanii, Mołdawii, Niemczech, Rumunii, Szwecji, na Białorusi, Ukrainie.

Jeden z filmów to "Beats of Freedom" (scenariusz i reżyseria: Wojciech Słota, Leszek Gnoiński), opowiadający m.in. o fenomenie alternatywnej muzyki rockowej lat 80. w Polsce. Rozwijały się wtedy wszystkie gatunki muzyki rockowej - od najbardziej klasycznych form, przez reggae, punk rocka, nową falę. Tworzył się podziemny obieg nagrań, koncertów i wydawnictw.

Korzystając z materiałów archiwalnych autorzy "Beats of Freedom" zrekonstruowali obraz spontanicznego zrywu młodzieży. Pokazane są również fragmenty koncertów z "polskiego Woodstock", czyli corocznego festiwalu w Jarocinie, na którym debiutowało wielu polskich wykonawców.

Film "Art of Freedom" (scenariusz i reżyseria: Wojciech Słota, Marek Kłosowicz) opowiada z kolei o polskim himalaizmie lat 70. i 80. Autorzy filmu stawiają pytanie, jak to możliwe, że w PRL w latach 70. i 80., w samym apogeum realnego socjalizmu, polscy himalaiści byli najlepsi na świecie? Jerzy Kukuczka jako pierwszy Polak zdobył Koronę Himalajów, czyli wszystkie ośmiotysięczniki. Po nim dokonał tego również Krzysztof Wielicki. Najlepsza polska himalaistka Wanda Rutkiewicz zdobyła aż osiem z tych szczytów, częściowo nowymi szlakami.

"Political Dress" (reżyseria: Judyta Fibiger, scenariusz: Judyta Fibiger, Ewa Olbrychska) to film o tym, jak na tle codziennej szarości socjalistycznego państwa kwitła podziemna moda. Młodzież chciała wyglądać inaczej, przypominać rówieśników z Nowego Jorku, Londynu, Paryża. W filmie wypowiadają się m.in. fotograf Tadeusz Rolke, projektantka Barbara Hoff, pisarz Janusz Głowacki, muzyk Tomek Lipiński, malarz Wilhelm Sasnal.

Czwarty film pt. "Toys" (reżyseria: Andrzej Wolski, scenariusz: Andrzej Wolski, Stanisław Tym) to dokument o tym, jak i czym bawiły się dzieci w latach polskiego komunizmu. Film pokazuje zabawy polskich dzieci z archiwalnych kronik filmowych z lat 1945-89. W dokument wplecione są również wypowiedzi znanych Polaków: Lecha Wałęsy, Wojciecha Pszoniaka, Henryka Wujca, którzy opowiadają o zabawkach z własnego dzieciństwa.

Pokazy filmów Instytutu Adama Mickiewicza będą głównym punktem piątkowej "Nocy buntu" w sieci Multikino. Rozpocznie się ona o godz. 23. Oprócz filmów Instytutu pokazane zostaną też m.in. "Jesteś bogiem" (reż. Leszek Dawid), "Wszystko co kocham" (reż. Jacek Borcuch), "Hair" (reż. Milos Forman). (PAP)

agz/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)