Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dolnośląskie: Ogólnopolski Dzień Ratownictwa Medycznego

0
Podziel się

Kilkuset ratowników medycznych z całej Polski wzięło udział w obchodach
Ogólnopolskiego Dnia Ratownictwa Medycznego, które odbyły się w środę we Wrocławiu.

bCYrPcCt

Kilkuset ratowników medycznych z całej Polski wzięło udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Ratownictwa Medycznego, które odbyły się w środę we Wrocławiu.

Jak podkreślił podczas uroczystości wiceminister zdrowia Marek Haber, w Polsce od kilku lat ratownictwo medyczne się zmienia. "Próbujemy uczynić je coraz bardziej nowoczesnym, coraz bardziej europejskim. Zmiany są czynione dużym wysiłkiem finansowym oraz staraniem ekip kilku kadencji" - mówił wiceminister.

Najbardziej widoczne według niego zmiany to wymiana floty śmigłowców i ambulansów. "Praktycznie w ciągu kilku miesięcy będziemy mieli najnowocześniejsze śmigłowce w Europie. Stare Mi2 zostaną zastąpione śmigłowcami Eurocopter. Dzięki środkom unijnym prawdopodobnie powstanie w Polsce 40 nowych lądowisk dla tych śmigłowców" - wskazał Haber. Według wiceministra unowocześniany jest również system powiadamiania ratunkowego.

W rozmowie z PAP prezes Krajowego Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego Małgorzata Popławska oceniła, że jednym z problemów tego obszaru służby zdrowia są braki sprzętowe. "Liczymy na efektywne pozyskiwanie środków unijnych na zakup ambulansów czy budowę całodobowych lądowisk dla śmigłowców" - mówiła.

bCYrPcCv

Wskazywała, że potrzebna jest również większa świadomość społeczna dotycząca pracy ratowników medycznych. "Niedawna akcja po tragicznym wypadku w Niemczech pokazała, czym jest ratownictwo medyczne. To, że dyspozytor ratownictwa medycznego odmawia wyjazdu do przysłowiowej temperatury nie oznacza, że nie chce, lecz to, że zajmuje się zupełnie innymi sprawami" - mówiła Popławska.

W trakcie środowej uroczystości kilkudziesięciu pracowników ratownictwa medycznego odebrało nadane przez prezydenta RP Medale za Długoletnią Służbę. Wręczono również odznaki honorowe oraz Nagrody Minister Zdrowia im. Błogosławionego Gerarda. (PAP)

pdo/ wkr/ gma/

bCYrPcCW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)