Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Otwarto kompleks umożliwiający obserwację ptaków

0
Podziel się:

Rozbudowany kompleks wież i czatowni umożliwiający obserwowanie rzadkich
gatunków ptaków otwarto w piątek w Dolinie Baryczy na Dolnym Śląsku. Otwarcie systemu
zainaugurowało wiosenny sezonu obserwacji ptaków.

Rozbudowany kompleks wież i czatowni umożliwiający obserwowanie rzadkich gatunków ptaków otwarto w piątek w Dolinie Baryczy na Dolnym Śląsku. Otwarcie systemu zainaugurowało wiosenny sezonu obserwacji ptaków.

Jak poinformowała PAP Dorota Chmielowiec-Tyszko z Fundacji Ekorozwoju, która odpowiada za projekt, obserwowanie ptaków w ich naturalnym środowisku, tzw. birdwatching, staje się w Polsce coraz bardziej popularne, a grono obserwatorów-amatorów wciąż się powiększa.

"Budowa czatowni obserwacyjnych z jednej strony zaspokaja więc potrzeby miłośników obserwacji, z drugiej zaś, dzięki zastosowanemu sposobowi konstrukcji, znacząco zmniejsza problem niepokojenia ptaków w ich środowisku naturalnym" - wyjaśniła.

W ramach projektu zbudowano nową ośmiometrową wieżę obserwacyjną, czatownię i ścianę obserwacyjną. "Wieże obserwacyjne mają najczęściej od kilku do kilkunastu metrów wysokości, natomiast czatownie są parterowymi, drewnianymi budkami, w których obserwatorzy mogą się schować, by nie płoszyć ptaków. Z kolei głównym zadaniem ściany obserwacyjnej, która nie ma zadaszenia, jest odgrodzenie obserwatora od ptaków" - tłumaczyła Chmielowiec-Tyszko.

Nowa wieża obserwacyjna stanęła przy stawie Starym, który stanowi miejsce lęgowe takich gatunków ptaków jak podgorzałka, zielonka, żuraw, dziwonia czy wąsatka. W okresie przelotów gromadzą się na nim liczne stada wielu gatunków ptaków migrujących, w tym gęsi, czapli białych, wielu gatunków ptaków siewkowych i kaczek, a także bielików.

Czatownię ustawiono przy stawie Gadzinowym Dużym, który stanowi ostoję lęgową i żerowisko dla ptaków migrujących. Gniazda zakładają tu między innymi bąk, bączek, podgorzałka, perkoz rdzawoszyi i żuraw. Na zadrzewionych obrzeżach akwenu licznie występuje także remiz. W okresie przelotów na stawie zatrzymują się również duże stada dzikich gęsi.

Ściana obserwacyjna zbudowana została natomiast przy stawie Rudym, odtworzonym w końcu XX w. na miejscu istniejącego dawniej zbiornika. Ze względu na obecność piaszczystych wysp jest on bardzo ważnym miejscem lęgowym dla niektórych gatunków ptaków. Na wyspach swoje kolonie lęgowe zakładają trzy gatunki mew - śmieszka, mewa czarnogłowa i mewa białogłowa, a także coraz rzadsza rybitwa rzeczna.

W skład kompleksu do obserwacji ptaków w Dolinie Baryczy wchodzą obecnie: dwie wieże obserwacyjne, cztery czatownie i jedna ściana obserwacyjna. Rozbudowa infrastruktury możliwa była dzięki projektowi "Turystyka przyjazna przyrodzie w Dolinie Baryczy" współfinansowanemu m.in. przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy został utworzony w czerwcu 1996 r., jego powierzchnia wynosi ponad 87 tys. ha. Występuje w nim blisko 300 gatunków ptaków. Znajduje się tam także jeden z największych w Europie kompleks stawów rybnych, w skład którego wchodzi m.in. prawie 300 stawów w rejonie Milicza i Żmigrodu.(PAP)

mic/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)