Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dolnośląskie: Pikieta związkowców przed KGHM Polska Miedź S.A.

0
Podziel się

Kilkuset związkowców próbowało w czwartek sforsować drzwi budynku KGHM
Polska Miedź S.A. w Lubinie (Dolnośląskie). Pod budynkiem trwa demonstracja związkowców, którzy
domagają się m.in. 300 zł podwyżki dla każdego z pracowników.

bEgAKOrp

Kilkuset związkowców próbowało w czwartek sforsować drzwi budynku KGHM Polska Miedź S.A. w Lubinie (Dolnośląskie). Pod budynkiem trwa demonstracja związkowców, którzy domagają się m.in. 300 zł podwyżki dla każdego z pracowników.

Jak powiedział PAP przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego Ryszard Zbrzyzny, czwartkowa manifestacja to kontynuacja rokowań nad zmianami w układzie zbiorowym pracy.

Tymczasem według rzecznika prasowego KGHM Polska Miedź S.A. Dariusza Wyborskiego, takie warunki nie sprzyjają negocjacjom.

bEgAKOrr

Do demonstrujących wyszli przedstawiciele zarządu m.in. prezes Herber Wirth, ale gdy związkowcy zaczęli napierać na siedzibę zarządu i próbowali sforsować drzwi - przedstawiciele miedziowej spółki wycofali się do budynku. W trakcie forsowania drzwi doszło do przepychanek z ochroną. Pikietujący rzucali w nich puszkami z piwem. Przynieśli też ze sobą petardy, które co chwilę odpalają przed siedzibą zarządu.

Pikietujący skandują: "złodzieje" i "daj trzy stówy i nie ściemniaj".

Kolejna tura negocjacji ze związkowcami rozpoczęła się w połowie kwietnia. Zarząd KGHM przedstawił stronie związkowej propozycje zmian w formie pakietu pracowniczego, w którym zaproponował m.in.: wykup deputatu węglowego przysługującego emerytom i rencistom, zwiększenie odpisu na pracowniczy program emerytalny, dodanie czterech nowych kategorii do tabeli miesięcznych stawek płac zasadniczych, zwiększenie o cztery kategorie zaszeregowania dla każdego stanowiska.

"W latach 2007-2010 przeszeregowanych zostało 75 proc. zatrudnionych w KGHM, czyli ponad 13 tys. pracowników. Przeszeregowanie jednej osoby oznacza dla niej średni wzrost wynagrodzenia o 300 zł, w tym płacy zasadniczej o 113 zł" - tłumaczyła wtedy PAP Sylwia Rozkosz z biura prasowego KGHM.

bEgAKOrx

Wirth wyjaśnił, że wynagrodzenia w KGHM rosną systematycznie od kilku lat m.in. poprzez przeszeregowania, premie i nagrody z zysku. "Zdajemy sobie jednak sprawę, że w obecnym systemie wielu dobrych pracowników ma już maksymalne z możliwych kategorii zaszeregowania, dlatego proponujemy ich zwiększenie o cztery grupy" - mówił prezes.

Według Rozkosz w 2011 r. średnia płaca w KGHM ukształtuje się na poziomie 9031 zł. i będzie wyższa od płacy za rok 2010 o 4,6 proc. W ciągu ostatnich 10 lat wynagrodzenia w Polskiej Miedzi wzrosły o 106,6 proc., z uwzględnieniem inflacji realny wzrost wyniósł 75,5 proc.(PAP)

pdo/ umw/ jbr/

bEgAKOrS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)