Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Po 23 latach toksyczne śmieci mają być usunięte

0
Podziel się:

Ponad 800 ton świetlówek z rtęcią, które zalegały przez 23 lata na terenie
dawnej kopalni barytu w Boguszowie Gorcach (Dolnośląskie), zostanie wywiezionych i
zneutralizowanych. Samorząd powiatowy rozpoczął właśnie rozbrajanie tej ekologicznej "bomby".

Ponad 800 ton świetlówek z rtęcią, które zalegały przez 23 lata na terenie dawnej kopalni barytu w Boguszowie Gorcach (Dolnośląskie), zostanie wywiezionych i zneutralizowanych. Samorząd powiatowy rozpoczął właśnie rozbrajanie tej ekologicznej "bomby".

Jak powiedział w środę PAP rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu Mateusz Mykytyszyn, operacja ta zostanie sfinansowana z pieniędzy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (2,8 mln zł) oraz z budżetu wojewody dolnośląskiego (713 tys. zł).

Pierwszy etap prac ma się zakończyć 18 czerwca. Świetlówki z rtęcią wywożone są przez specjalistyczne konsorcjum utylizacyjne do Konina, gdzie są poddawane procesowi neutralizacji. Jesienią zaplanowane jest usunięcie betonowych płyt, na których gromadzono odpady. Zbadany zostanie również grunt, a inspektorzy sanitarni ocenią, czy nie doszło do skażenia.

"Dla wszystkich mieszkańców całego naszego powiatu to niezwykle istotne, że wreszcie, po 23 latach, rozpoczęło się usuwanie tych toksycznych śmieci, które trafiły na nasz teren niezgodnie z prawem" - dodał Mykytyszyn.

W czerwcu 1990 r. wrocławska firma Almed przywiozła na teren kopalni ponad 1600 ton świetlówek z likwidowanej fabryki "Polamp" w Rzeszowie. Połowę transportu zmielono, częściowo zneutralizowano i zabrano do siedziby Almedu do Wrocławia. Natomiast pozostałe 800 ton złożono w dawnej kopalni barytu. (PAP)

ros/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)