Notowania

centrum
08.10.2010 16:26

Dolnośląskie: Pociąg do nieba w centrum Wrocławia

# na sobotę #

Podziel się
Dodaj komentarz

# na sobotę #

08.10. Wrocław (PAP) - Trwają przygotowania do inauguracji nietypowej instalacji "Pociągu do nieba" w centrum Wrocławia. Za dwa tygodnie największa rzeźba miejska w Polsce "obrośnie ścieżką spacerową" wyłaniającą się spod ziemi, która - jak pociąg - będzie wieść do nieba.

Jak poinformowali PAP Katarzyna Więckowska, organizatorka przedsięwzięcia trwają ostatnie przygotowania do tego spektakularnego wydarzenia.

"Najbliższemu otoczeniu rzeźby nadano kształt elipsy, która zostanie obsadzona trawą, a dookoła usypane zostaną ścieżki spacerowe. W odległości ok. 4 m od instalacji nasadzone zostaną różnego rodzaju krzewy ozdobne, tworzące scenografię wyłaniającej się spod ziemi lokomotywy mknącej ku niebu. Dodatkowo przy rzeźbie ustawiony zostanie semafor oraz tablice pamiątkowe" - mówiła Więckowska.

Dodała, że inauguracja rozpocznie się symbolicznym odjazdem lokomotywy, przy dźwiękach buchającej pary. Natomiast wieczorem gdy już zajdzie słońce, "Pociąg do nieba" "ubierze się w nową szatę", czyli kolorowe światła, parę i dźwięki.

"Wszyscy zgromadzeni pod rzeźbą wspólnie odgwiżdżą dojazd ciuchci by później razem podziwiać pełen dźwiękowych eksplozji i wybuchów iskier występ zespołu muzyki industrialnej - All Sounds Allowed" - mówiła Więckowska.

"Pociąg do nieba" autorstwa Andrzeja Jarodzkiego to "idea lokomotywy-parowozu jadącego do nieba, narzędzia-maszyny, która pozwala człowiekowi spełniać marzenia o przekraczaniu czasu, granic, niemożliwego". Pomysł pojawił się w 1994 r. Niemal równocześnie wizja została przelana na płótno i powstał obraz "Pociąg do nieba".

Po 16-stu latach dzięki wspólnym wysiłkom Wrocławia i firmy Archicom, mecenasa rzeźby, pionowa instalacja powstała we Wrocławiu na pl. Strzegomskim. Do jej stworzenia wykorzystana została lokomotywa z zasobów PKP we Wrocławiu, przechowywana na bocznicy Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej oraz fragment torów. Instalacja ma 21 m wysokości i waży 82 tony. (PAP)

umw/ ls/ dym/

Tagi: centrum, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz