Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Polacy i Czesi chcą wspólnie zdobywać unijne środki

0
Podziel się:

Województwo dolnośląskie oraz czeskie samorządy pracują nad strategią
współpracy, której celem ma być utworzenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej.
Dzięki niemu samorządy chcą pozyskiwać środki europejskie m.in. na projekty infrastrukturalne.

Województwo dolnośląskie oraz czeskie samorządy pracują nad strategią współpracy, której celem ma być utworzenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej. Dzięki niemu samorządy chcą pozyskiwać środki europejskie m.in. na projekty infrastrukturalne.

Polsko-czeska współpraca transgraniczna była tematem konferencji, która we wtorek odbyła się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim.

W styczniu 2012 r. dziewięć jednostek samorządowych usytuowanych po obu stronach polsko-czeskiej granicy rozpoczęło opracowywanie strategii współpracy transgranicznej. W projekcie oprócz województwa dolnośląskiego biorą udział kraje (odpowiednik polskiego województwa w Czechach i Słowacji): kralovohradecki, liberecki, ołomuniecki i pardubicki. Do projektu włączono również polskie i czeskie części euroregionów Nysa i Glacensis.

Celem przedsięwzięcia ma być utworzenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT). "EUWT umożliwia finansowanie różnego rodzaju projektów ze środków europejskich, kiedy nie będziemy mogli korzystać, bądź (będziemy mogli) korzystać w ograniczonym stopniu z funduszu spójności" - powiedział PAP wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Łużniak.

Wicemarszałek poinformował, że porozumienie o powołaniu EUWT powinno zostać podpisane na przełomie 2013 i 2014 r. Dzięki temu polscy i czescy partnerzy będą mogli korzystać z pieniędzy europejskich w latach 2014-2020. "Te pieniądze będą mogły być wykorzystane na rożnego rodzaju projekty, tak jak dziś fundusze na współpracę transgraniczną" - mówił Łużniak.

Zdaniem wicemarszałka istotnym obszarem, na który można by pozyskiwać pieniądze w ramach EUWT, jest rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej i turystycznej na pograniczu polsko-czeskim. "Pozwoli to nam na lepsze sprzedawanie naszych walorów turystycznych, ponieważ oferta, którą ma strona czeska i polska, wzajemnie się uzupełniają. Na przykład Czesi mają lepsze skocznie narciarskie, a my trasy biegowe" - powiedział wicemarszałek.

Na podobnym etapie co na Dolnym Ślasku są prace nad utworzeniem EUWT na granicy polsko-czesko-słowackiej, w którego skład wejdą województwo opolskie i śląskie, kraj morawsko-śląski z Czech oraz kraj żyliński ze Słowacji. (PAP)

pdo/ mki/ mag/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)