Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Ponad 500 żołnierzy zabezpiecza Wrocław przed wodą

0
Podziel się:

Ponad 500 żołnierzy 11. Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania pomaga
zabezpieczać miasto przed nadejściem fali kulminacyjnej, która we Wrocławiu ma być w sobotę w
godzinach porannych. Fala kulminacyjna dotarła już do województwa, obecnie przepływa przez Oławę.

Ponad 500 żołnierzy 11. Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania pomaga zabezpieczać miasto przed nadejściem fali kulminacyjnej, która we Wrocławiu ma być w sobotę w godzinach porannych. Fala kulminacyjna dotarła już do województwa, obecnie przepływa przez Oławę.

"W związku ze zbliżającą się falą powodziową na Odrze do miasta przybyło ponad 500 żołnierzy 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. W odwodzie, w gotowości w jednostkach wojskowych we Wrocławiu i w jego pobliżu oczekuje kolejnych 750 żołnierzy" - powiedział PAP w piątek mjr Mariusz Kotas, rzecznik prasowy Dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego.

Poinformował, że obecnie żołnierze pracują przy umacnianiu wałów m.in. w Siedlcach pod Wrocławiem. Mieszkańcy tej wsi oraz Zakrzowa i Kotowic zostali wezwani do ewakuowania się, bowiem wały w wielu miejscach przesiąkają. Ok. 150 żołnierzy buduje zaporę wzdłuż ulic Ignuta i Gwareckiej na Kozanowie. Wzniesiono tam tymczasowy wał o długości ok. 2 km, by zatrzymać wodę, która mogłaby wylać ze Ślęzy lub Odry. 20-osobowa grupa żołnierzy pracuje również w rejonie miejscowości Wojnów przy umacnianiu zabezpieczeń na kanale łączącym Odrę z Widawą.

W gotowości jest pięć pływających transporterów, a także kolejnych 750 żołnierzy. Siły te mogą być użyte nie tylko do obrony przed wodą Wrocławia, ale i na odcinku Odry aż do Głogowa.

W piątek biura Sądu Okręgowego we Wrocławiu i trzech wrocławskich sądów rejonowych: Wrocław-Śródmieście, Wrocław-Krzyki i Wrocław-Fabryczna - zostały zamknięte do odwołania z powodu zbliżającej się fali i możliwości podtopienia budynków. Znajdujące się tam archiwa zabezpieczono. Także praca Sądu Rejonowego w Oławie została wstrzymana do odwołania, księgi wieczyste znajdujące się w tym sądzie zostały zabezpieczone na wyższych piętrach budynku.

Wciąż przejezdna jest droga Wrocław-Oława, natomiast most w Oławie w kierunku na Jelcz-Laskowice pozostaje zamknięty. Mieszkańcy oławskiego osiedla położonego nad Odrą od kilku godzin walczą z wodą, która zaczyna przeciekać przez wały.

Obowiązuje alarm powodziowy dla Wrocławia i powiatów: wrocławskiego, średzkiego, trzebnickiego, a pogotowia powodziowe - we wszystkich nadodrzańskich powiatach regionu.

W Dolnośląskiem zamkniętych jest kilka dróg, m.in. gminna nr 1933D (powiat wrocławski) - z powodu zalania przez rzekę Oławę na odcinku 50 m między miejscowościami Groblice i Kotowice; policja wyznaczyła tam objazd do Wrocławia przez Oławę. Droga gminna nr 17670D Marcinkowice-Zakrzów jest zalana na odcinku ok. 10 m warstwą 15 cm wody; wyznaczono objazd przez Oławę. Droga powiatowa nr 455 Jelcz-Oława jest zamknięta na odcinku ok. 400 m z powodu zalania; objazd przez Janików. (PAP)

umw/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)