Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dolnośląskie: Prezydent spotkał się z samorządowcami powiatu kłodzkiego

0
Podziel się

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek w Polanicy-Zdroju z
samorządowcami powiatu kłodzkiego. Widzę, że czujecie odpowiedzialność za tę ziemię - mówił i
przypomniał, że ci, którzy przybyli na "ziemie odzyskane" po wojnie, byli poranieni, brak im było
zakorzenienia.

bEpCiFLp

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek w Polanicy-Zdroju z samorządowcami powiatu kłodzkiego. Widzę, że czujecie odpowiedzialność za tę ziemię - mówił i przypomniał, że ci, którzy przybyli na "ziemie odzyskane" po wojnie, byli poranieni, brak im było zakorzenienia.

Drugiego dnia wizyty na Dolnym Śląsku podczas spotkania w polanickim teatrze zdrojowym Komorowski ponownie nawiązał do przypadającego w przyszłym roku jubileuszu 25. rocznicy odzyskania wolności w wyniku wyborów z 4 czerwca 1989 r. oraz do postaci zmarłego w poniedziałek premiera Tadeusza Mazowieckiego.

"Dziękuję za minutę ciszy, którą uczciliśmy pamięć zmarłego Tadeusza Mazowieckiego, bo to w dużej mierze jego osobie zawdzięczamy rozpoczęcie tej niełatwej drogi przemian: od państwa zbankrutowanego, opartego na księżycowej gospodarce, do efektów, które dziś przynoszą nam coś dobrego" - powiedział prezydent.

bEpCiFLr

Komorowski podkreślił, że jest pełen uznania dla efektów pozytywnych zmian, jakie widzi na Dolnym Śląsku, z którym jest związany szczególnie i osobiście.

"Jak wiecie urodziłem się na Dolnym Śląsku i dobrze czuję te klimaty. Ludzie, którzy tu przybyli po wojnie byli poranieni (...) Brakowało im zakorzenienia, ale teraz Dolny Śląsk jest już nasz. Widzę, że czujecie odpowiedzialność za tę ziemię" - podkreślił Komorowski.

Prezydent zaapelował do samorządowców, by na przypadający za rok jubileusz 25. rocznicy odzyskania wolności "wnieśli więcej pomników dnia codziennego, które będą miały praktyczny wymiar". Wspominał w tym kontekście poniedziałkową uroczystość otwarcia mostu w Brzegu Dolnym: "Proszę o dobry wysiłek, by tych pomników było jak najwięcej. Chcę powtórzyć mój wczorajszy apel z Brzegu Dolnego, gdy otwierając most na Odrze, mówiłem, że taki materialny pomnik to dowód na wzięcie sprawy polskiej we własne ręce. Takie pomniki polskiej wolności są symbolem, że przez 25 lat Polska szła niełatwą drogą, ale przynoszącą owoce".

Przed wystąpieniem prezydenta starosta kłodzki Maciej Awiżeń prosił głowę państwa o wsparcie inwestycji komunikacyjnych i promowanie tych terenów, jako dobrych miejsc dla turystów i kuracjuszy.

bEpCiFLx

Komorowski obiecał, że można liczyć na jego przychylność i obiecał, że "w ramach promocji na pewno przyjedzie zimą na narty w polskie Sudety".

Zanim rozpoczęło się spotkanie w teatrze para prezydencka odbyła kilkunastominutowy spacer po parku zdrojowym. Anna i Bronisław Komorowscy rozmawiali z mieszkańcami i kuracjuszami. Chętnie pozowali do wspólnych zdjęć.

Rano para prezydencka zwiedziła Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, gdzie przyglądała się m.in. technologii czerpania papieru. Powiat kłodzki jest największy na Dolnym Śląsku pod względem powierzchni i drugi co do wielkości pod względem ludności, ponieważ ma ponad 166 tys. mieszkańców. Na jego terenie znajduje się pięć z 45 polskich uzdrowisk. W spotkaniu z parą prezydencką uczestniczyli samorządowcy z 14 gmin tego powiatu. (PAP)

ros/ son/ jbr/

bEpCiFLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)