Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Rajd karetek i sympozjum medycyny ratunkowej

0
Podziel się:

Pięć załóg ambulansów ratunkowych uczestniczy
we wtorek w rajdzie z Wrocławia do Karpacza "Rescue Trophy
Extreme", odbywającego się w ramach XVII Zimowego Sympozjum
Medycyny Ratunkowej i Intensywnej Terapii.

Pięć załóg ambulansów ratunkowych uczestniczy we wtorek w rajdzie z Wrocławia do Karpacza "Rescue Trophy Extreme", odbywającego się w ramach XVII Zimowego Sympozjum Medycyny Ratunkowej i Intensywnej Terapii.

Jak powiedział PAP we wtorek dyrektor rajdu Julian Rybak, głównym celem imprezy jest sprawdzenie umiejętności technicznych nie tylko kierowców, ale i całej załogi karetki.

"Wymyśliliśmy rajd w warunkach ekstremalnych, który ma symulować dotarcie do poszkodowanych w niesprzyjających warunkach terenowych" - powiedział Rybak. "Nie jest to wyścig. Co więcej, za próby ścigania się będziemy karać dyskwalifikacją. Uczestnicy będą sobie musieli poradzić ze śniegiem i błotem, a także stromymi podjazdami, których na trasie nie brakuje" - dodał Rybak.

Karetki wyjechały z Wrocławia, ale właściwy rajd rozpoczął się dopiero w Bolkowie (Dolnośląskie). Metę wyznaczono w Karpaczu. Trasa rajdu przebiega przez Rudawy Janowickie.

W rajdzie biorą udział karetki z kilku regionów Polski m.in. ze Śląska i Mazowsza. Wystartował również jeden zespół straży pożarnej z ratownikami medycznymi.

"Gdyby ktoś sobie nie poradził, to mamy przygotowane wozy pomocy technicznej, które pomogą w najtrudniejszych odcinkach trasy. Oczywiście przygotowane zostało również zaplecze medyczne" - powiedział Rybak.

W rozmowie z PAP uczestnicy rajdu przyznali, że udział w imprezie traktują jako rodzaj dobrej zabawy i chęci sprawdzenia się.

Jak powiedział PAP Ryszard Michałowski, kierowca karetki z Grodziska Mazowieckiego, "na względzie będę miał przede wszystkim bezpieczeństwo załogi oraz to, żeby nie zniszczyć samochodu".

We wtorek w Karpaczu XVII rozpoczyna się Zimowe Sympozjum Medycyny Ratunkowej i Intensywnej Terapii, które potrwa do 8 marca.

Jak powiedział PAP prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej prof. Juliusz Jakubaszko, głównymi tematami obrad będą w tym roku m.in. konieczność zmian w ustawie o ratownictwie medycznym oraz nowe technologie w praktyce medycyny ratunkowej.

"Interesuje nas także dorobek naukowy polskich szpitalnych oddziałów medycyny ratunkowej, których jest ok. 150, a także w dziedzinie urazów klatki piersiowej i serca" - dodał Jakubaszko.

W sympozjum weźmie udział ponad 700 uczestników, w tym wykładowcy z Polski i zagranicy m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Skandynawii, Niemiec.

Jak zapowiedział Jakubaszko, w tym roku po raz pierwszy przyznane zostanie wyróżnienie "Ambasadora medycyny ratunkowej" dla dziennikarza, który z największym zaangażowaniem promował medycynę ratunkową w Polsce. (PAP)

mic/ umw/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)