Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Samorządowcy z Góry oskarżeni o przestępstwa przeciw dokumentom

0
Podziel się:

O przestępstwa przeciw dokumentom, w tym
m.in. poświadczenie nieprawdy w fakturach i protokołach kończących
miejskie inwestycje, oraz nakłanianie do tego, oskarżyła głogowska
prokuratura burmistrza miasta Góra i dwóch urzędników -
poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w
Legnicy, Liliana Łukasiewicz.

O przestępstwa przeciw dokumentom, w tym m.in. poświadczenie nieprawdy w fakturach i protokołach kończących miejskie inwestycje, oraz nakłanianie do tego, oskarżyła głogowska prokuratura burmistrza miasta Góra i dwóch urzędników - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy, Liliana Łukasiewicz.

Do przestępstwa doszło w poprzedniej kadencji samorządu górowskiego. Było ono związane z rewitalizacją Rynku oraz jego okolic. Na realizację tej inwestycji podpisano dwie umowy ze spółką należącą do Andrzeja P.

"W trakcie robót okazało się, że nie uda się ich ukończyć w wyznaczonym terminie. Wówczas burmistrz podjął decyzję o rozliczeniu tej inwestycji mimo jej nieukończenia, tak aby umożliwić realizację założeń budżetowych oraz wypłacenie pieniędzy wykonawcy. W związku z tym polecił dokonanie fikcyjnego odbioru prac" - powiedziała prok. Łukasiewicz.

Decyzja burmistrza, Tadeusza W., pociągnęła za sobą szereg konsekwencji. Wyznaczony inspektor z górowskiego magistratu poświadczył nieprawdę w protokołach końcowych, następnie wykonawca na tej podstawie wystawił faktury, również potwierdzające nieprawdziwy stan, czyli ukończenie robót. Faktury te zatwierdzał następnie Wojciech D., naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego w Urzędzie Miasta w Górze.

W rzeczywistości prace zamiast do końca 2005 roku, trwały do kwietnia 2006 roku. W sprawie ich rozliczenia oskarżono trzech samorządowców oraz przedsiębiorcę.

Burmistrzowi zarzucono, że 12 grudnia 2005 r., wykorzystując stosunek zależności polecił naczelnikowi wydziału rozwoju gospodarczego poświadczenie nieprawdy w protokołach końcowych odbioru robót budowlanych, mimo, że nie zostały one wykonane.

Pod podobnym zarzutem - wydania takiego polecenia swojemu podwładnemu, czyli inspektorowi - pozostaje sam naczelnik. Według prokuratury, miał on także poświadczyć nieprawdę na fakturach VAT. Natomiast o poświadczenie nieprawdy w protokołach oraz fakturach VAT oskarżono inspektora i wykonawcę inwestycji.

Prokuratura nie stwierdziła, aby w wyniku procederu została wyrządzona szkoda w mieniu gminy.

Samorządowcom oraz przedsiębiorcy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Oskarżeni nie przyznają się do winy.(PAP)

msj/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)