Notowania

wrocław
06.10.2010 16:49

Dolnośląskie: Wrocław Global Forum 6-7 października

O transatlantyckich relacjach i ekonomii w XXI w. będą rozmawiać politycy z USA i Europy podczas Wrocław Global Forum, które rozpocznie się w czwartek. W spotkaniu wezmą udział: z-ca sekretarza stanu USA James B. Steinberg i b. prezydent Aleksander Kwaśniewski

Podziel się
Dodaj komentarz

O transatlantyckich relacjach i ekonomii w XXI w. będą rozmawiać politycy z USA i Europy podczas Wrocław Global Forum, które rozpocznie się w czwartek. W spotkaniu wezmą udział: z-ca sekretarza stanu USA James B. Steinberg i b. prezydent Aleksander Kwaśniewski

"Mamy nadzieję, że forum, które odbywa się pierwszy raz, stanie się imprezą cykliczną i w przyszłym roku też będziemy gościć we Wrocławiu wybitnych polityków z całego świata" - powiedział w środę podczas konferencji prasowej prezydent miasta Rafał Dutkiewicz.

Dodał, że w spotkaniu weźmie udział wielu polityków z USA i Europy, m.in. zastępca sekretarza stanu James B. Steinberg,, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Javier Solana i Aleksander Kwaśniewski.

Prezes i dyrektor Rady Atlantyckiej,(główny organ statutowy NATO) i b. dziennikarz "Wall Street Journal" Frederick Kempe przyznał, że cieszy go powrót do Wrocławia z kilku powodów. "Mój dziadek urodził się tutaj, a pradziadek był we Wrocławiu przedsiębiorcą. Ponadto ja sam, gdy byłem dziennikarzem, przebywałem w tym mieście w trakcie świetności Solidarności i przy okazji wizyty Jana Pawła II" - mówił Kempe.

Poinformował, że na zakończenie pierwszego dnia Wrocław Global Forum zostanie wręczona doroczna nagroda pokojowa "Freedom Award" Rady Atlantyckiej dla: Aleksandra Kwaśniewskiego, Jerzego Buzka, Javiera Solany i Ladies in White (Las Damas de Blanco) z Kuby, które protestują przeciwko tamtejszemu reżimowi. "To jest nagroda dla ludzi, którzy walczą o pokój w swym kraju albo na świecie" - mówił Kempe.

Zwrócił uwagę, że pierwszy raz nagroda została przyznana w Berlinie z okazji 20-lecia upadku Muru Berlińskiego. Teraz nagroda zostanie wręczona we Wrocławiu, mieście, które bardzo ucierpiało z powodu faszyzmu, komunizmu, zatem wolność tutaj znaczy bardzo dużo.

Kempe podkreślił, że dla "Rady Atlantyckiej ważne są trzy sprawy: jak zbliżyć wschodnich sąsiadów do Europy, jak dalej współpracować jako członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego i jak działać na rzecz rozwoju demokracji na całym świecie".

Prezydent Dudkiewicz powiedział PAP, że Forum to bardzo ważne spotkanie, niezwykle prestiżowe wydarzenie. Sądzi on, że "zarówno media, jak i politycy dużej klasy, odkryją pewną nową przestrzeń, która nazywa się Wrocław".

"Świat się składa z wymiany dóbr, czyli handlu, i wymiany myśli. Z wymiany myśli powstają nowe pomysły, rodzą się nowe rzeczy" - powiedział Dudkiewicz. "Tego rodzaju wymiana myśli dokona się na tym Forum. Jakie będą jej efekty, bardzo trudno jest przewidzieć. Bywają spotkania, które rozpływają się, nie przynoszą żadnego intelektualnego pożytku, ale bywają i takie, które rodzą wartościowe pomysły" - powiedział.(PAP)

umw/ la/ jbr/

Tagi: wrocław, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz