Notowania

alimenty
22.03.2009 09:50

Dorn kontra Kaczyński przed sądem

Dorn chce też złotówki dla siebie i 5 tys. zł na cel społeczny za sugestie, że nie płacił alimentów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Przeprosin, złotówki dla siebie i 5 tys. zł na cel społeczny żądaLudwik DornodJarosława Kaczyńskiegoza jego sugestie, jakoby nie płacił on alimentów. Prezes PiS chce oddalenia pozwu byłego wicepremiera i byłego marszałka Sejmu.

Proces cywilny między politykami ruszy 27 marca. Pozew Dorna zarzuca Jarosławowi Kaczyńskiemu, że podając z premedytacją nieprawdę w sprawie jego alimentów, zorganizował medialną nagonkę, po której stracił on członkostwo w PiS. Adwokat pozwanego replikuje, że wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego _ nie były niezgodne z prawdą _, a polityk musi się liczyć _ nawet z nieeleganckimi atakami _.

Dorn w pozwie chce, by sąd nakazał Jarosławowi Kaczyńskiemu zamieszczenie na jego koszt przeprosin w dzienniku _ Polska _ i w radiowych _ Sygnałach Dnia _. Pozwany miałby przeprosić za _ nieprawdziwe zarzuty dotyczące alimentacji _, które doprowadziły do _ zorganizowanej nagonki politycznej w mediach na Dorna i w konsekwencji usunięcia go z partii _. Ponadto Dorn żąda, by sąd zasądził mu od pozwanego symboliczną złotówkę zadośćuczynienia oraz nakazał wpłatę 5 tys. zł na rzecz organizacji wdów i sierot po poległych policjantach.

W pozwie z grudnia 2008 r. pełnomocnik Dorna mec. Agnieszka Metelska napisała, że powód zarzuca pozwanemu _ odzieranie go z prywatności _ przez _ świadome rozpowszechnianie _ nieprawdziwej informacji, jakoby nie płacił alimentów dla trzech córek. Pozew podkreśla, że Dorn płaci alimenty i nigdy z nimi nie zalegał, o czym _ pozwany wiedział z rozmów z powodem _. Mecenas Dorna przyznaje zaś, że wystąpił on o obniżenie alimentów - wobec faktu, że ponownie się ożenił i ma małe dziecko oraz wobec _ dużych obciążeń alimentacyjnych i kredytowych _. Mec. Metelska podkreśla, że dochody jej klienta obniżyły się po tym, gdy przestał być wicepremierem i szefem MSWiA, a potem marszałkiem Sejmu za rządów PiS - obecnie jest tylko posłem.

Według pozwu, działając z _ całą premedytacją _, Jarosław Kaczyński _ uruchomił lawinę wypowiedzi polityków swej partii, a w konsekwencji doprowadził do usunięcia go z niej w aurze potępienia jako osoby uchylającej się od wypełniania podstawowych obowiązków rodzinnych _. Do pozwu dołączono wypowiedzi medialne innych członków PiS o alimentach Dorna. Mec. Metelska zaznacza, że Jarosław Kaczyński _ nie podjął propozycji ugody, mimo prób porozumienia się ze strony atakowanego przez niego powoda _.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Dorn nie odpuszcza Misiakowi: To sprawa dla CBA ]( http://news.money.pl/artykul/dorn;nie;odpuszcza;misiakowi;to;sprawa;dla;cba,116,0,435572.html )
* [ Dorn: Budżet jest oderwany od rzeczywistości ]( http://news.money.pl/artykul/dorn;budzet;jest;oderwany;od;rzeczywistosci,78,0,433486.html )

W odpowiedzi na pozew pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego mec. Bogusław Kosmus wniósł o jego oddalenie. Napisał, że jego klient mówił w mediach, iż nie wie nic o tym, by Dorn uchylał się od płacenia alimentów, a podawał jedynie, że wystąpił on o ich obniżenie, co było _ wypowiedzią oczywiście prawdziwą _.

Adwokat podkreślał, że pozwany _ ograniczył się do sformułowań natury ogólnej o charakterze ocennym, które nie poddają się analizie na podstawie kryterium prawda/fałsz _. Przypomniał wypowiedź prezesa PiS, że _ uchylanie się od płacenia alimentów to ważki problem społeczny _, a Dorn w tej kwestii nie jest _ odpowiednio rzetelny _. Mecenas zaznaczył też, że Jarosław Kaczyński _ oparł się naciskom _ prowadzącego rozmowę w _ Sygnałach Dnia _ Jacka Karnowskiego, by skonkretyzował swe zarzuty wobec Dorna.

_ Osoba, która angażuje się w politykę, powinna być gruboskórna i liczyć się nawet z nieeleganckimi atakami _ - pisze mec. Kosmus, według którego _ polityk nie może obrażać się na ciosy zadawane przez adwersarzy w ramach swoistego współzawodnictwa _. Adwokat przytoczył liczne wyroki Trybunału w Strasburgu w tej kwestii.

_ - Powód ma tendencję do obarczania pozwanego odpowiedzialnością za wypowiedzi osób trzecich _ - dodał mec. Kosmus, podkreślając że _ brak jest podstaw do odpowiedzialności za sposób, w jaki media komentowały spór z powodem, a także za wypowiedzi osób trzecich _. Ponadto adwokat argumentuje, że _ to nie pozwany upublicznił problemy alimentacyjne powoda, lecz uczyniły to media _ (adwokat załączył do akt sprawy artykuł _ Super Expressu _, który pierwszy napisał o sprawie).

Odnosząc się do argumentów Dorna o obniżeniu jego dochodów, pełnomocnik prezesa PiS pisał, że powód jest _ osobą wykształconą, o błyskotliwej inteligencji i licznych talentach _, a prawo nie zabrania mu jako posłowi _ podjęcia pracy by wspomóc los najbliższych _. Według adwokata J. Kaczyńskiego, wnosząc o obniżkę alimentów, Dorn _ ciężar spłaty kredytu de facto usiłuje przerzucać na barki córek _.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Egzotyczny sojusz Dorna ws. służby zdrowia ]( http://news.money.pl/artykul/egzotyczny;sojusz;dorna;ws;sluzby;zdrowia,12,0,407308.html )
* [ Dorn o PiS: Jeszcze tu wrócę ]( http://news.money.pl/artykul/dorn;o;pis;jeszcze;tu;wroce,212,0,379348.html )

Mec. Kosmus wniósł do sądu, by jako świadek zeznawała była żona Dorna, która apelowała do Jarosława Kaczyńskiego w sprawie wniosku Dorna o obniżkę alimentów. Adwokat przedłożył też sądowi gruby plik projektów ustaw popieranych przez Dorna i jego wypowiedzi medialnych - dotyczących m.in. zapisów, by oświadczenia majątkowe osób publicznych obejmowały także ich partnerów życiowych oraz by zaostrzyć odpowiedzialność dłużników alimentacyjnych.

Odpowiadając na pismo mec. Kosmusa, mec. Metelska replikowała, że _ nie jest tematem do publicznego roztrząsania kwestia kolejnych małżeństw powoda i kolejnych dzieci _, a ujawnianie szczegółów z jego życia rodzinnego _ jest sprzeczne z interesem dzieci _. _ Fakt, że polityk ma mieć grubszą skórę, nie oznacza automatycznego traktowania go jako worka do bicia wówczas, gdy przyjdzie komuś na to ochota _ - dodała adwokat Dorna.

By nie przegrać procesu o ochronę dóbr osobistych, pozwany musi udowodnić, że mówił prawdę lub przynajmniej dowieść, że działał w interesie publicznym i dlatego jego działanie nie było bezprawne.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: alimenty, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz