Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Dotknij teatru" w Międzynarodowy Dzień Teatru

0
Podziel się:

Ruszyła ogólnopolska akcja kulturalna "Dotknij teatru", zorganizowana z
okazji przypadającego 27 marca Międzynarodowego Dnia Teatru. Ponad 100 instytucji z Mazowsza,
Śląska, Wielkopolski i Łodzi przez cały tydzień organizować będzie spotkania, warsztaty i
spektakle.

*Ruszyła ogólnopolska akcja kulturalna "Dotknij teatru", zorganizowana z okazji przypadającego 27 marca Międzynarodowego Dnia Teatru. Ponad 100 instytucji z Mazowsza, Śląska, Wielkopolski i Łodzi przez cały tydzień organizować będzie spotkania, warsztaty i spektakle. *

"Dotknij teatru" to różnorodne, specjalnie na tę okoliczność przygotowane działania: spektakle, spotkania, warsztaty, czytania, próby otwarte, wystawy, zwiedzanie kulis czy projekcje, dzięki którym widzowie będą mieli wyjątkową okazje poznać teatr "od kuchni". Projekt "Dotknij teatru" został zainicjowany przez łódzkich artystów i animatorów kultury w 2010 roku. W tym roku po raz pierwszy do projektu włączyły się trzy regiony: Mazowsze, Śląsk i Wielkopolska. Zadaniem projektu jest promocja teatru w Polsce oraz zachęcenie publiczności do uczestnictwa w życiu kulturalnym.

"To ważne, że teatry nie poprzestają na graniu spektakli, ale podejmują też działania upowszechniające teatr. (...) Dzięki takim akcjom jak +Dotknij teatru+ instytucje kultury wychowują sobie świadoma publiczność, która będzie znakomitym odbiorcą i partnerem do rozmowy, ale będzie też wymagająca wobec repertuaru i oferty teatralnej" - uważa Małgorzata Szpak, specjalista ds. pedagogiki teatralnej w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W tegorocznej edycji "Dotknij teatru" weźmie udział ponad 100 podmiotów: teatrów instytucjonalnych, muzeów, ośrodków kultury a także fundacji, stowarzyszeń, teatrów i artystów niezależnych z Łodzi, Górnego Śląska, Mazowsza i Wielkopolski. Imprezy zaplanowano na cały tydzień - ostatnie z nich odbędą się 1 kwietnia. Organizatorom zależy zwłaszcza na wejściu teatru w przestrzeń miasta, spotkaniu z potencjalną publicznością na ulicach miast. Projekt ma przyczyniać się do przełamywania stereotypów w postrzeganiu teatru.

W Wielkopolsce w ramach "Dotknij teatru" przygotowano ponad 50 wydarzeń, w Łodzi - ponad 100 imprez, podobną liczbę imprez proponują instytucje ze Śląska i z mazowieckiego. Szczegółowe informacje dotyczące imprez można znaleźć na stronie internetowej www.dotknij-teatru.pl

Przypadający na 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru ogłoszono z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w 1961 r., dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 r. Teatru Narodów - festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny". Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest na całym świecie od 1962 r., w tym roku świętowany jest więc po raz 50.. W tym roku hasłem obchodów jest kulturowa różnorodność teatru i jego korzeni. Co roku jeden artysta przygotowuje orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru, w tym roku wybrano amerykańskiego aktora i reżysera Johna Malkovicha.

"Niech wasze dzieła będą ważne i oryginalne. Niech będą głębokie, wzruszające, niepowtarzalne i niech skłaniają do refleksji. Niech wspierają nas w rozważaniach nad tym, co znaczy być człowiekiem, i nich w tych rozważaniach znajdzie się wiele serca, szczerości i wdzięku. Obyście przezwyciężali przeciwności losu, cenzurę, ubóstwo i nihilizm, z którymi wielu z was przyjdzie się zmierzyć. Bądźcie obdarzeni talentem i dyscypliną, które pozwolą wam mówić o biciu ludzkiego serca w całej jego złożoności, jak również pokorą i ciekawością, by uczynić z tego dzieło swojego życia. I niech to, co jest w was najsilniejsze - bowiem zdoła tego dokonać tylko to, co w was najsilniejsze, i to zaledwie w bardzo rzadkich i krótkich chwilach - nada formę temu najprostszemu z pytań: +jakie jest nasze życie?+" - napisał Malkovich.

Aktor odczyta swoje orędzie podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, która odbędzie się w czwartek, 22 marca, w paryskiej siedzibie UNESCO. Uroczystość uświetnią występy teatrów z różnych krajów, wśród których znajdzie się Wrocławski Teatr ZAR.

Polscy aktorzy zaprezentują pieśni z tryptyku "Ewangelie Dzieciństwa". Teatr ZAR powstał we Wrocławiu po cyklicznych wyprawach grupy aktorów do Gruzji w latach 1999-2003. W trakcie tych podróży zebrano materiał muzyczny, m.in. sięgające początków naszej ery pieśni polifoniczne. Nazwa grupy - ZAR - pochodzi od tytułu pieśni pogrzebowych wykonywanych przez zamieszkujących północno-zachodnią Gruzję Swanów.

Oprócz Teatru ZAR w Paryżu zostanie pokazany m.in. monodram brytyjskiego aktora Juliana Sandsa "Celebration of Harold Pinter" w reżyserii Johna Malkovicha oraz nominowanej przez UNESCO do tytułu "Artysta dla pokoju" - Guili Clary Kessous. (PAP)

aszw/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)