Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Doustny lek przeciwgrzybiczny nizoral zostanie zakazany w UE

0
Podziel się:

Komisja Europejska przygotowuje się do wycofania z rynku leków
przeciwgrzybicznych preparatów zawierających ketokonazol, jak np. nizoral, którego sprzedaży
zakazała już Francja - poinformowały we wtorek źródła europejskie.

Komisja Europejska przygotowuje się do wycofania z rynku leków przeciwgrzybicznych preparatów zawierających ketokonazol, jak np. nizoral, którego sprzedaży zakazała już Francja - poinformowały we wtorek źródła europejskie.

Europejska Agencja Leków (EMA) podała do wiadomości publicznej rekomendacje, zgodnie z którymi leki na bazie ketokonazolu należy wycofać z całego rynku europejskiego.

"Korzyści płynące z (zażywania) ketokonazolu drogą ustną nie rekompensują ryzyka uszkodzeń wątroby" w przypadku leczenia grzybic lekami zawierającymi ten składnik - głosi komunikat EMA.

"Agencja wszczęła procedurę, która ma na celu wprowadzenie ograniczenia stosowania tych medykamentów w całej UE" - poinformował rozmówca agencji AFP.

EMA zaleca osobom leczonym takimi lekami, by zwróciły się do swoich lekarzy, aby "przedyskutować leczenie alternatywne".

Agencja zwraca uwagę, że wskazane jest zastąpienie doustnych leków na bazie ketokonazolu lekami miejscowymi, a stosowanie preparatorów doustnych może być kontynuowane w przypadkach szczególnych, jak leczenie zespołu Cushinga. (PAP)

fit/ mc/

14333747

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)