Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dowgielewicz: w UE najważniejsza skuteczna dyplomacja

0
Podziel się:

2010 rok będzie w UE okresem przede wszystkim budowy skutecznej dyplomacji
europejskiej - uważa Mikołaj Dowgielewicz, dotychczasowy szef UKIE. Europejską debatę w nowym roku
zdominują ponadto - jego zdaniem - kwestie bezpieczeństwa energetycznego, unijnego budżetu oraz
strategii gospodarczej wspólnoty do 2020 r.

2010 rok będzie w UE okresem przede wszystkim budowy skutecznej dyplomacji europejskiej - uważa Mikołaj Dowgielewicz, dotychczasowy szef UKIE. Europejską debatę w nowym roku zdominują ponadto - jego zdaniem - kwestie bezpieczeństwa energetycznego, unijnego budżetu oraz strategii gospodarczej wspólnoty do 2020 r.

1 stycznia Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, którym kierował dotąd Dowgielewicz, łączy się z MSZ; realizacją zadań europejskich będzie się zajmował nowo powstały Komitet do Spraw Europejskich. Dotychczasowy szef UKIE obejmie funkcję sekretarza stanu ds. europejskich w MSZ. Najprawdopodobniej pozostanie też pełnomocnikiem rządu ds. przygotowań do prezydencji Polski w UE.

Dowgielewicz w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że nowo powstały Komitet stanie się kluczowym forum przygotowań resortowych do prezydencji (2011 rok) naszego kraju w Radzie UE. Zaznaczył, że chciałby, aby w tych pracach uczestniczyło też Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE, które reprezentuje interesy Polski w Unii.

Polska, wspólnie z Danią i Cyprem (kraje te będą przewodniczyć Radzie UE po Polsce), przygotowuje 18-miesięczny program prezydencji, którego pierwsza wersja zostanie najprawdopodobniej zaprezentowana w połowie przyszłego roku - poinformował Dowgielewicz.

Jak mówił, przygotowania do polskiej prezydencji będą jednym z tematów spotkania stałego przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya z premierem Donaldem Tuskiem (26 stycznia w Warszawie). Dodał, że będzie to ważna wizyta, ponieważ może doprowadzić do powołania stałego mechanizmu konsultacji Polski z przewodniczącym Rady Europejskiej.

Również w styczniu Dowgielewicz będzie podejmował Uwe Corsepiusa, który w połowie 2011 roku obejmie funkcję sekretarza generalnego Rady Europejskiej po Francuzie Pierre de Boissieu. W tym samym miesiącu Dowgielewicz spodziewa się "dobrych wiadomości" dotyczących udziału Polaków w Komisji Europejskiej, szczególnie w gronach doradczych komisarzy. Nie chciał jednak podać szczegółów. "Decyzje będą ogłoszone pod koniec stycznia" - zastrzegł.

W ocenie Dowgielewicza, nadchodzący rok będzie w UE przede wszystkim rokiem budowy skutecznej dyplomacji. Jak poinformował, pod koniec 2010 r. zapadną decyzje dotyczące obsady kilkunastu placówek dyplomatycznych w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Z kolei do końca kwietnia ma być przyjęty regulamin tej Służby. "Dyskusja nad nią będzie kluczowa również dla Polski" - dodał.

Zaznaczył, że tworzenie ESDZ potrwa kilka lat. Przyjęto bowiem, że tworzenie tej Służby nie powinno generować dodatkowych kosztów. Dowgielewicz zwrócił uwagę, że początkowo nominacji ambasadorskich dla przedstawicieli krajów członkowskich UE będzie niewiele. Podkreślił, że nie znajdzie się wśród nich Ukraina, ponieważ na tamtejszą placówkę wyjechał niedawno nowy przedstawiciel KE z Portugalii.

Minister zaprzeczył w ten sposób doniesieniom niektórych mediów, że propozycję objęcia stanowiska unijnego ambasadora w Kijowie miałby od polskiego rządu otrzymać Paweł Kowal (PiS).

Jak mówił Dowgielewicz, kolejnym ważnym wydarzeniem będzie publikacja przez KE na przełomie marca i kwietnia dokumentu dotyczącego przyszłych priorytetów budżetowych UE. "Z punktu widzenia Polski - kraju, który jest znaczącym beneficjentem budżetu UE i jest wielce zainteresowany unijną debatą budżetową - będzie to bardzo ważny temat" - mówił.

Minister spodziewa się też, że w czasie prezydencji hiszpańskiej w Unii w pierwszej połowie 2010 r. zakończy się dyskusja nad rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu do krajów Unii. W związku z tymi przygotowaniami Dowgielewicz zaprosił na 1 lutego do Warszawy ministrów ds. europejskich z krajów Trójkąta Weimarskiego (Polska, Niemcy, Francja). Jak mówił, marcową Radę Europejską zdominuje dyskusja na temat rozwoju infrastruktury energetycznej w UE i przyszłości rynku energetycznego wspólnoty.

"Kolejny, szczególnie istotny temat to strategia gospodarcza wspólnoty do 2020 r., której celem jest zwiększenie konkurencyjności unijnej gospodarki i zmniejszenie bezrobocia w UE" - powiedział Dowgielewicz.

Poinformował ponadto, że na początku 2010 r. przedstawiony będzie w KE raport Polska 2030, przygotowany przez zespół ministra Michała Boniego. "Raport wskazuje na priorytety rozwojowe z perspektywy takiego kraju jak Polska, który musi szybko nadrobić opóźnienia rozwojowe" - dodał Dowgielewicz.(PAP)

mzk/ la/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)