Notowania

nagroda
16.12.2010 14:30

Dr Wanda Błeńska odebrała nagrodę Rzecznika Praw Dziecka

99-letnia misjonarka dr Wanda Błeńska odebrała w czwartek w Poznaniu Nagrodę Honorową Rzecznika Praw Dziecka. Jest ona przyznawana osobom i organizacją szczególnie zasłużonym w działalności na rzecz dzieci i obrony ich praw.

Podziel się
Dodaj komentarz

*99-letnia misjonarka dr Wanda Błeńska odebrała w czwartek w Poznaniu Nagrodę Honorową Rzecznika Praw Dziecka. Jest ona przyznawana osobom i organizacją szczególnie zasłużonym w działalności na rzecz dzieci i obrony ich praw. *

Nagrodę wręczono w Piątkowskiej Szkole Społecznej, która nosi imię laureatki, uroczystość poprzedziły jasełka zaprezentowane przez uczniów szkoły.

"To dla mnie ogromny zaszczyt, że medalem Rzecznika Praw Dziecka nagradzam osobę wyjątkowa dla Polski, Wielkopolski i całego świata" - powiedział Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Przypomniał, że Błeńska ratowała w Afryce życie dzieci, a teraz spotyka się z ludźmi i daje im dobry przykład, radość, entuzjazm.

Laureatka odbierając nagrodę powiedział, że nie jest jej godna. "Ale dziękuję, bo wiem, że za każdą taką nagrodą są wasze serca" - dodała.

30 października 2010 roku dr Wanda Błeńska ukończyła 99 lat. Przez ponad czterdzieści lat opiekowała się osobami trędowatymi w Ugandzie. W 1934 r. ukończyła w Poznaniu studia medyczne, następnie pracowała w szpitalach w Toruniu, w Gdyni i w Gdańsku. Była żołnierzem AK. Sześćdziesiąt lat temu, w marcu 1950 roku, zdecydowała się wyjechać na misję.

Trafiła do Ugandy, do miejscowości Buluba nad jeziorem Victoria. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę i nosi dziś nazwę "Wanda Blenska Training". W wielu wykładach i prelekcjach, które wygłosiła w kraju i za granicą, niejednokrotnie zachęcała do "adopcji serca" polegającej na wpłacaniu raz w miesiącu niewielkiej kwoty na opłacenie nauki i internatu dla jednego z trędowatych dzieci.

Błeńska jest honorowym obywatelem Poznania, doktorem honoris causa Akademii Medycznej w Poznaniu i honorową obywatelką Ugandy. Była żołnierzem AK, członkiem Rady Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio.

Jest odznaczona Krzyżem Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, papieskim Orderem św. Sylwestra oraz przyznawanym przez dzieci Orderem Uśmiechu.(PAP)

kpr/ bos/

Tagi: nagroda, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz