Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dramatyczne dane gospodarcze z Hiszpanii

0
Podziel się:

Deficyt finansów publicznych w Hiszpanii wzrósł w ciągu pierwszych 11
miesięcy br. pięciokrotnie, osiągając ponad 71,5 mln euro, tj. prawie 6,8 proc. PKB - poinformował
w poniedziałek resort gospodarki w Madrycie.

Deficyt finansów publicznych w Hiszpanii wzrósł w ciągu pierwszych 11 miesięcy br. pięciokrotnie, osiągając ponad 71,5 mln euro, tj. prawie 6,8 proc. PKB - poinformował w poniedziałek resort gospodarki w Madrycie.

Są to skutki spadku wpływów z podatków oraz ogromnych kosztów walki z kryzysem gospodarczym.

Hiszpania ma za sobą pięć kolejnych kwartałów spadku gospodarczego. Madryt obiecuje sprowadzenie deficytu do wymaganych dla strefy euro 3 proc. PKB w 2012 roku.

Tylko w ciągu pół roku (od października 2008) bezrobocie w Hiszpanii wzrosło z 2,6 mln do ponad 4 mln osób. W 1,3 mln rodzin nikt nie pracuje. Najtrudniej zaleźć pracę ludziom młodym - stopa bezrobocia wśród osób poniżej 30. roku życia wynosi 30 proc., czyli aż o 12 proc. więcej od średniej krajowej.

Zgodnie z prognozami UE, w pierwszym półroczu 2010 stopa bezrobocia w Hiszpanii będzie rosła i wyniesie 19,4 proc., co oznacza, że będzie najwyższa od 1996 roku, a liczba bezrobotnych osiągnie rekordowy poziom 4,5 mln.

Przewiduje się, że bezrobocie w Hiszpanii będzie rosnąć w przyszłym roku najszybciej w całej UE, także wśród młodzieży. Stopa bezrobocia wśród młodych ludzi do 25. roku życia ma wzrosnąć do ponad 40 proc.

Grażyna Opińska (PAP)

opi/ az/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)