Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Ewgenia Manołowa
|

Druga elektrownia atomowa w Bułgarii. Za pieniądze Moskwy

0
Podziel się:

Elektrownia powstanie w miejscowości Belene.

Druga elektrownia atomowa w Bułgarii. Za pieniądze Moskwy
(PAP/EPA)

Rosja zagwarantuje ze swojego budżetu środki na budowę drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej w Belene - powiedział rosyjski minister energetyki Siergiej Szmatko w wywiadzie dla bułgarskiego radia publicznego.

Negocjacje ze stroną rosyjską prowadzi w Brukseli bułgarski minister gospodarki i energetyki Petyr Dymitrow. Sofia zwróciła się do Moskwy o środki po tym, jak francuski bank BNP Paribas, który miał być koordynatorem finansowania projektu, wycofał się.

Szmatko powiedział, że _ Rosja jest gotowa podjąć finansowanie budowy elektrowni w Belene _. _ - Nie wszystkie szczegóły tego finansowania są uzgodnione, lecz środki z rosyjskiego budżetu mogą być udzielone, inaczej dojdzie do dalszego opóźnienia realizacji projektu _ - dodał. Chodzi o kredyt w wysokości 3,8 mld euro - na tyle oceniono inwestycję przy podpisaniu porozumienia o budowie elektrowni między Bułgarią a rosyjskim Atomstrojeksportem.

Budowę ma zrealizować Atomstrojeksport, a przetarg na strategicznego inwestora wygrała niemiecka RWE, która otrzyma 49 proc. udziałów w przyszłej elektrowni. RWE jednak oświadczyła, że przed rozpoczęciem budowy środki na jej realizację powinny być zagwarantowane.

Budowa elektrowni ok. 250 km na północ od Sofii w naddunajskim mieście Belene miała ruszyć w tym roku, lecz problemy z finansowaniem spowodują opóźnienie co najmniej do 2010 r. Elektrownia ma mieć dwa reaktory typu WWER trzeciej generacji A 92 o mocy 1000 megawatów każdy. Finansowanie ze strony Rosji budzi w Sofii obawy o zwiększeniu zależności Bułgarii od Moskwy w dziedzinie energetyki.

Na zdjęciu prezydent Georgi Pyrwanow w elektrowni w Belene

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)