Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Drugi Dzień Światowego Kongresu Rodzin - m.in. o zmianach demograficznych na świecie

0
Podziel się:

Zmiany demograficzne na świecie były jednym
z tematów drugiego dnia obrad Światowego Kongresu Rodzin w
Warszawie. Prelegent dyskusji o tych zmianach, Philip Longman,
wykładowca w New America Foundation zacytował dane, z których
wynika, że rocznie na świecie - w porównaniu z rokiem 1990 - rodzi
się 6 mln dzieci mniej.

Zmiany demograficzne na świecie były jednym z tematów drugiego dnia obrad Światowego Kongresu Rodzin w Warszawie. Prelegent dyskusji o tych zmianach, Philip Longman, wykładowca w New America Foundation zacytował dane, z których wynika, że rocznie na świecie - w porównaniu z rokiem 1990 - rodzi się 6 mln dzieci mniej.

To efekt nie tylko wysokiej śmiertelności noworodków w Afryce, ale przede wszystkim rozpowszechniającego się trendu do nieposiadania dzieci lub decydowania się tylko na jedno dziecko - powiedział dr Longman.

Przekonywał też, że do tradycji przechodzą duże, wielopokoleniowe rodziny i niedługo przestarzałe będzie posiadanie bratanków czy kuzynów. Longman dodał, że tę tendencje widać także w krajach, w których dominująca religią jest islam, np. w Iranie, Egipcie czy Turcji.

Prof. prawa z Pakistanu Farooq Hassan przekonywał, że w krajach muzułmańskich nie ma możliwości niżu demograficznego, bo prawa islamu opierają się na małżeństwie, rozumianym jako związek na całe życie kobiety i mężczyzny. Zaznaczył, że w jego kraju jest inne postrzeganie kobiety niż np. w Stanach Zjednoczonych. Kobieta - powiedział - jest w Pakistanie postrzegana przede wszystkim jako centrum rodziny, domu; kobieta musi mieć dzieci. Z kolei przez rodzinę - dodał Hassan - rozumie się rodzinę dużą, wielopokoleniową, nie tylko z dziećmi, ale i z siostrami i braćmi małżonków.

Podczas panelu podkreślano konieczność trwałości małżeństwa i jego związku z płodnością, powstawaniem dzieci. Obecne tendencje do przełamywania tej tendencji przez tworzenie związków homoseksualnych i ich prawie do adopcji, prof. Franciszek Adamski (Uniwersytet Jagielloński) nazwał "wyłomem w historii ludzkiej kultury i prawie". Według niego, poza małżeństwem cywilizacja ludzka nie ma przyszłości.

O godności człowieka od chwili poczęcia mówił b. marszałek Sejmu Marek Jurek (Prawica RP). Przekonywał, że każdy człowiek jest chroniony prawem przed samosądem, nawet przestępca; pytał, dlaczego tego prawa odmawia się poczętym dzieciom. Jurek wyjaśnił, że sensem prawno-karnej ochrony życia od poczęcia nie jest karanie; ma to być przestroga, bariera dla przestępstwa.

Podczas drugiego dnia kongresu dyskutowano także o relacjach między mediami a rodziną. Paneliści byli zgodni co do tego, że nie da się uniknąć globalizacji, a media i nowoczesne sposoby komunikacji, choć niosą ze sobą pewne zagrożenia, jak propagowanie przemocy czy pornografii, odgrywają również ważną i pozytywną rolę w społeczeństwie.

Dana Rosmary Scallon, była irlandzka europosłanka, piosenkarka i dziennikarka muzyczna, podczas swojego wystąpienia przekonywała słuchaczy, że nie powinni być pasywni w stosunku do mediów. "Jeśli uważacie, ze telewizja pokazuje niewłaściwe rzeczy, reagujcie: piszcie pisma, działajcie, bądźcie aktywni, angażujcie się politycznie" - zachęcała.

Chris Carmouche z USA, dziennikarz, współzałożyciel i dyrektor wykonawczy organizacji Grass TopsUSA, zachęcał do wspólnej walki z atakami na rodzinę ze strony mediów. "Media promują dysfunkcyjności i negatywne wartości, musimy zjednoczyć siły, by się temu przeciwstawić" - mówił.

Na negatywny sposób przedstawiania rodziny w mediach zwracał także uwagę Francisco Gonzales Garza z Meksyku, prezydent Asociacion A Favor de lo Mejor, organizacji promującej etykę w mediach. Według niego, należy zmienić politykę mediów w stosunku do rodziny poprzez tworzenie programów edukacyjnych popierających rodzinę i promowanie pozytywnych wzorców. Jednocześnie podkreślił, jak ważne jest, by nauczyć dzieci krytycznego i świadomego odbioru tego, co pokazują media.

Trzydniowy kongres rozpoczął się w piątek w Warszawie. Ponad 3 tys. delegatów dyskutuje o roli rodzin w społeczeństwie, ich wartości i zagrożeniach, jakie czyhają na nie we współczesnym świecie. Światowy Kongres Rodzin został zainicjowany przez Allana Carlsona, przewodniczącego Centrum Howarda na rzecz Rodzin, Religii i Społeczeństwa w Rockford w USA. Pierwszy kongres odbył się 10 lat temu w Pradze. (PAP)

bos/ akw/ wkr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)