Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Drugie śledztwo ws. nieprawidłowości w płockim OBR

0
Podziel się:

Jest drugie śledztwo dot. podejrzenia nieprawidłowości w Ośrodku
Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Rafineryjnego w Płocku (OBR), będącym jednoosobową spółką Skarbu
Państwa. Postępowanie wszczęto po anonimowym doniesieniu, które trafiło do płockiej Prokuratury
Rejonowej.

Jest drugie śledztwo dot. podejrzenia nieprawidłowości w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Rafineryjnego w Płocku (OBR), będącym jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Postępowanie wszczęto po anonimowym doniesieniu, które trafiło do płockiej Prokuratury Rejonowej.

Jak poinformowała PAP Iwona Śmigielska-Kowalska, rzecznik płockiej Prokuratury Okręgowej, której podlega Prokuratura Rejonowa, śledztwo wszczęto w sprawie działań na szkodę spółki w okresie od sierpnia do listopada 2009 r.

Anonim dotyczący OBR trafił do płockiej Prokuratury Rejonowej jeszcze w listopadzie 2009 r. Od tego czasu był weryfikowany.

Od stycznia 2010 r. Prokuratura Okręgowa w Płocku i ABW prowadzą inne, odrębne śledztwo, także dotyczące nieprawidłowości w OBR. Chodzi o podejrzenie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w latach 2003-2009 przez osoby zarządzające, a następnie członków zarządu spółki. To postępowanie zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym w grudniu 2009 r. przez obecny zarząd OBR. Niedopełnienie obowiązków ma być związane z zawarciem przez spółkę umów na dostawy komponentów do paliw i wyrządzeniem szkody wielkich rozmiarów.

Zawiadomienie to wpłynęło do płockiej Prokuratury Rejonowej, a następnie zostało przejęte przez wydział przestępczości gospodarczej płockiej Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o wszczęciu śledztwa. Później wydano zarządzenie o powierzeniu prowadzenia czynności w ramach postępowania ABW w Warszawie.

OBR jest jednym z dwóch w Unii Europejskiej, obok francuskiego koncernu Total, producentów benzyny lotniczej oraz dostawcą kluczowych dla PKN Orlen pakietów dodatków uszlachetniających do paliw i biopaliw. Ośrodek eksportuje produkty na Litwę, do Rumunii, Anglii, Rosji, a także Sudanu i Jordanii. Prowadzi też działalność naukowo-badawczą.

W ramach rozpoczętej w listopadzie 2009 r. procedury przetargowej Skarb Państwa chce sprzedać 85 proc. płockiego OBR. Na obecnym etapie procedury dopuścił cztery podmioty do dalszego etapu prywatyzacji spółki: ERG w Dąbrowie Górniczej, Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny, ProFounders Ventures Management GmbH w Monachium, a także Spółkę Pracowniczą OBR Płock, którą w grudniu 2009 r. utworzyła większość pracowników tego podmiotu.

Na początku listopada 2009 r. załoga płockiego OBR, opowiadająca się za procesem prywatyzacji zakładającym właśnie powstanie spółki pracowniczej, przystąpiła do protestu zorganizowanego przez tamtejszy NSZZ "Solidarność". Związkowcy zażądali wtedy od SP m.in. informacji na temat planów prywatyzacyjnych oraz sprzeciwili się odwołaniu prezesa i jednego członka zarządu spółki. Obecnemu zarządowi OBR związkowcy zarzucają nieudolne zarządzanie spółką, nieuzasadnione zatrudnianie osób i wydatki, brak konsultacji w sprawie zmian w strukturze i organizacji firmy.

OBR znajduje się na liście podmiotów istotnych dla obronności Polski. W 2008 r. zysk netto spółki wyniósł około 10 mln zł.(PAP)

mb/ je/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)