Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Drzeworyty Jana Wałacha w bielskiej galerii akademickiej ATH

0
Podziel się:

Biała (PAP) - 30 dzieł drzeworytniczych, których autorem był wybitny artysta Jan
Wałach, można od wtorku oglądać w bielskiej galerii akademickiej Akademii
Techniczno-Humanistycznej.

Biała (PAP) - 30 dzieł drzeworytniczych, których autorem był wybitny artysta Jan Wałach, można od wtorku oglądać w bielskiej galerii akademickiej Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Ekspozycja "Świat w drzeworytach Jana Wałacha" składa się z czarno-białych, misternie wykonanych dzieł, które przyniosły artyście sławę. Zobaczyć można uchwycone przez artystę życie górali Beskidu Śląskiego, z którego wywodził się artysta: ich codzienne obowiązki i kulturę. Są portrety starszych górali zatopionych w modlitwie i młodych, którzy grają na różnych instrumentach. Na każdym artysta wiernie oddał każdy element ludowego stroju. Są także beskidzkie krajobrazy.

Wystawa potrwa do 14 grudnia.

Jan Wałach urodził się w 1884 roku. Był malarzem, grafikiem i rzeźbiarzem. Pochodził w rodziny górali beskidzkich z Istebnej. Uczył się rzeźby w Szkole Zawodowej Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był uczniem Józefa Mehoffera, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca, Jana Stanisławskiego. Dzięki stypendium ASP studiował w paryskich Academie Julien i w Ecole de Beaux Arts. Podróżował po Włoszech, odwiedził też Norymbergę i Pragę. Do Istebnej wrócił w 1911 roku. Podczas I wojny służył w wojsku austriackim, gdzie rysował mapy, malował portrety żołnierzy i obrazy z pola walki. Po wojnie został odznaczony złotym krzyżem za waleczność.

Jego twórczość związana była głównie z Istebną, jej mieszkańcami i krajobrazem. Tematy te uwiecznił na płótnach, akwareli, drzeworycie, rysunkach i rzeźbach. Przedstawiał rozległy pejzaż Beskidu, chaty i ich wnętrza, pracę górali, zabawy i obrzędowość. Malował także kompozycje religijne i projektował witraże. Zajmował się rzeźbą. W 1932 roku zajął się drzeworytnictwem, osiągając w tej dziedzinie mistrzostwo. Prace pokazywał na wystawach zagranicznych w Paryżu, Londynie, Amsterdamie i Chicago.

Po II wojnie nadal mieszkał i tworzył w Istebnej. Zmarł w 1979 r. W domu artysty - na Andziołówce - mieści się obecnie Muzeum Biograficzne Wałacha, które prowadzi jego córka, artystka-malarka Barbara Wałach. Prace artysty znajdują się w zbiorach między innymi Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Śląskiego w Katowicach. (PAP)

szf/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)