Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Duda: PFRON będzie agencją i zachowa radę nadzorczą

0
Podziel się:

Wiceminister pracy i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób
niepełnosprawnych Jarosław Duda powiedział w czwartek w Senacie, że rząd chce, by PRFON został tzw.
agencją wykonawczą i zachował radę nadzorczą. Senat zajmował się nową ustawą o finansach
publicznych, która m.in. pozbawi Fundusz osobowości prawnej.

*Wiceminister pracy i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda powiedział w czwartek w Senacie, że rząd chce, by PRFON został tzw. agencją wykonawczą i zachował radę nadzorczą. Senat zajmował się nową ustawą o finansach publicznych, która m.in. pozbawi Fundusz osobowości prawnej. *

Duda mówił na temat Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przy okazji debaty na temat nowej ustawy o finansach publicznych i ustawy wprowadzającej jej regulacje. Nowe przepisy mają pozbawić fundusz, od 2012 roku, osobowości prawnej. Zlikwidowany zostanie jego zarząd, rada nadzorcza, a funduszem ma dysponować minister pracy i polityki społecznej.

Zdaniem senatora Henryka Woźniaka z PO, obie ustawy mają w zasadniczy sposób zmienić nasze myślenie o finansach publicznych. "Mają być sprawnym narzędziem gromadzenia środków i wydatkowania tych środków, narzędziem przejrzystym, transparentnym, separującym środki zewnętrzne od własnych" - uzasadniał. Dodał, że przepisy mają ujednolicić zasady gospodarowania funduszami publicznymi w administracji rządowej i samorządowej. Tłumaczył, że ustawy wprowadzą jednolite mechanizmy audytu wewnętrznego, doprowadzą do "likwidacji zbędnych ogniw, które do tej pory czyniły finanse publiczne mało przejrzystymi".

"Nowa ustawa zapewni racjonalizację wydatków publicznych i obniży koszty funkcjonowania systemu finansów publicznych, a tym samym koszty funkcjonowania administracji rządowej i pozarządowej" - argumentował.

Zdaniem senatora, "nie sposób odpowiedzialnie powiedzieć, jaka liczba pracowników zatrudniona w instytucjach finansów publicznych, które ulegną transformacji, pozostanie w administracji rządowej, a jaka część przejdzie do pracy w sektorze biznesowym". Według niego, pracownicy tych instytucji na pewno nie trafią "na bruk".

Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska powiedziała, że sam fakt nowej ustawy o finansach publicznych trudno uznać za reformę finansów publicznych. "Nie jest ustawą, która kreuje dochody, ani nie określa wydatków. To ustawa systemowa, będąca w pewnym stopniu kodeksem finansów publicznych, określająca procedury, zasady postępowania" - poinformowała. Dodała, że nowe regulacje mogą poprawić gospodarkę środkami publicznymi i racjonalizować wydatki. "Może być tak, że za te same środki będzie można zrealizować więcej zadań" - zaznaczyła.

Zainteresowanie senatorów wzbudziła przede wszystkim przyszłość Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jarosław Duda zapewnił, że rząd myśli o przyszłości PFRON. "Chcielibyśmy, by była to agencja wykonawcza z radą nadzorczą" - wyjaśnił. Dodał, że planowana jest zmiana dotycząca pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. "Usytuowanie go w kancelarii premiera i danie mu do dyspozycji narzędzia, którym jest PFRON, jako - w perspektywie - agencja wykonawcza, będzie najlepszym sposobem rozwiązywania problemów środowiska osób niepełnosprawnych" - poinformował.

Senator Stanisław Kogut z PiS wyraził obawę, że pozbawienie osobowości prawnej PFRON spowoduje, że system pomocy dla niepełnosprawnych będzie bardziej kosztowny i mniej efektywny. Złożył poprawkę wykreślającą z ustaw przepisy dotyczące zmian w PFRON.

Przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Mieczysław Augustyn (PO) powiedział, że komisja ta uważa, że należy zachować wpływ pracodawców i organizacji niepełnosprawnych na kształt funduszu i na jego wydatki.

Ustawa likwiduje wszystkie państwowe i samorządowe - poza nielicznymi - zakłady budżetowe oraz gospodarstwa pomocnicze. Zlikwidowane zostaną gminne, powiatowe i wojewódzkie fundusze celowe. Pozostałe fundusze celowe stracą osobowość prawną i zaczną działać w postaci rachunków bankowych. Zgodnie z ustawą rząd ma przygotowywać Wieloletni Plan Finansowy Państwa (na cztery lata) i budżet "środków europejskich".

Ustawa zakłada, że z dniem jej ogłoszenia zaczęłyby obowiązywać przepisy dotyczące opracowania i uchwalania budżetu na 2010 r. 30 czerwca 2010 r. mają ulec likwidacji fundusze motywacyjne; 31 grudnia 2010 r. (a nie z końcem 2009 r., jak zakładano) zostaną zlikwidowane gospodarstwa pomocnicze, fundusze celowe, państwowe zakłady budżetowe oraz część samorządowych zakładów budżetowych. Tzw. Wieloletni Plan Finansowy Państwa ma być uchwalony po raz pierwszy do 31 lipca 2010 roku.

W związku ze zgłoszonymi poprawkami ustawa trafi do komisji budżetu i finansów publicznych; głosowanie zaplanowano na piątek. (PAP)

mmu/ pad/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)