Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Duński generał nowym szefem sztabu WKPW

0
Podziel się

Duński generał brygady Moren Danielsson przejął w środę obowiązki szefa
sztabu Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego stacjonującego w Szczecinie - poinformowały PAP
służby prasowe Korpusu.

bEhhGSwR

Duński generał brygady Moren Danielsson przejął w środę obowiązki szefa sztabu Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego stacjonującego w Szczecinie - poinformowały PAP służby prasowe Korpusu.

Gen. Danielsson przejął obowiązki od niemieckiego pułkownika Petera Steinerta, który dotychczas zastępował niemieckiego generała brygady Josefa Heinrichsa, przebywającego na misji w Afganistanie wraz z około 130 żołnierzami Korpusu.

Dowódca Korpusu generał broni Rainer Korff zaznaczył, że wcześniejsza trzyletnia służba w generała w WKPW w latach 2001-2004 sprawia, że Korpus nie jest mu obcy.

bEhhGSwT

Nowy szef sztabu Korpusu przyznał zaś, że chciał wrócić do Szczecina. "Co naprawdę cenię w tym Korpusie to jego wielonarodowy charakter. Różne opinie na ten sam temat formułowane przez przedstawicieli poszczególnych krajów to nieustanne źródło wiedzy. Właśnie takich nowych doświadczeń, otwartości na inne kultury, jak również nauki języka polskiego najbardziej oczekuję" - powiedział.

Środowa ceremonia była ostatnim etapem przekazywania sobie obowiązków w ramach Grupy Dowodzenia Korpusu przez jego trzy państwa założycielskie: Danię, Niemcy i Polskę. Już w grudniu zeszłego roku polski generał broni Zdzisław Goral przekazał dowodzenie Korpusem niemieckiemu generałowi Rainerowi Korffowi. Natomiast miesiąc temu, polski generał dywizji Ryszard Sorokosz rozpoczął służbę jako Zastępca Dowódcy Korpusu przejmując obowiązki od duńskiego generała dywizji Ole Koeppena.

W skład utworzonego przez Polskę, Danię i Niemcy w 1999 r. WKPW wchodzi obecnie 11 państw. Korpus jest częścią sił NATO, a jego dowództwo ma siedzibę w Szczecinie. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii. (PAP)

epr/ wkr/ mag/

bEhhGSxu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)