Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dutkiewicz
02.03.2009 12:19

Dutkiewicz: Polska XXI raczej nie wystartuje w wyborach do PE

Lider ugrupowania Polska XXI prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz nie przewiduje udziału tego ruchu w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podkreślił jednak, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Lider ugrupowania Polska XXI prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz nie przewiduje udziału tego ruchu w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podkreślił jednak, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. *

"W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska XXI najprawdopodobniej nie wystartuje" - powiedział Dutkiewicz w poniedziałek PAP. Jak dodał, finalna decyzja w tej sprawie władz ugrupowania jeszcze nie zapadła. Według niego jednak, na 99 proc. będzie to decyzja negatywna. Jak przewiduje, można się jej spodziewać w ciągu kilku najbliższych tygodni.

"Jesteśmy ruchem obywatelskim, dlatego najbardziej naturalną płaszczyzną, na której będziemy chcieli się sprawdzić, są najbardziej obywatelskie wybory, czyli wybory samorządowe. I ten horyzont 2010 r. (data wyborów samorządowych) jest dla nas bardzo istotny" - podkreślił.

Dodał także, że jeśli powiedzie się start ruchu w wyborach samorządowych, to w konsekwencji Polska XXI rozważy możliwość udziału w wyborach parlamentarnych w 2011 r.

Jak poinformował Dutkiewicz, ruch działa już w piętnastu regionach Polski. "Do świąt wielkanocnych chcemy zakończyć budowanie inicjujących struktur we wszystkich regionach" - zaznaczył.

Lider ruchu przyjechał do Szczecina, gdzie w poniedziałek oficjalnie inauguruje swoją działalność ruch obywatelski Szczecin XXI. Założyciele ruchu to m.in. były marszałek zachodniopomorski Norbert Obrycki (PO), były prezydent Szczecina Bartłomiej Sochański (dawniej UW) i były wojewoda zachodniopomorski Robert Krupowicz (wcześniej związany z PiS).

Ruch Obywatelski Polska XXI powstał we wrześniu 2008 roku w Warszawie. Powołali go założyciele portalu i stowarzyszenia regionalne - z liczbą "XXI" w nazwie - które w 2008 roku powstawały w całej Polsce.

Ruch opowiada się m.in. za zmianą konstytucji i wprowadzeniem w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych oraz systemu prezydenckiego na wzór amerykański. Popiera także pomysł zaprzestania finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Na czele rady, która kieruje ruchem, stanął prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. (PAP)

epr/ par/ bk/

Tagi: dutkiewicz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz