Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dutkiewicz zapowiedział podnoszenie poziomu edukacji we Wrocławiu

0
Podziel się:

Podnoszenie poziomu wrocławskiej edukacji to najważniejsze zadanie
otwieranej dziś kadencji - powiedział na nadzwyczajnej sesji wrocławskiej rady miejskiej
zaprzysiężony w poniedziałek po raz trzeci na prezydenta miasta Rafał Dutkiewicz.

Podnoszenie poziomu wrocławskiej edukacji to najważniejsze zadanie otwieranej dziś kadencji - powiedział na nadzwyczajnej sesji wrocławskiej rady miejskiej zaprzysiężony w poniedziałek po raz trzeci na prezydenta miasta Rafał Dutkiewicz.

Dutkiewicz (niezależny) wygrał wybory na prezydenta Wrocławia w I turze, uzyskując 71,63 proc. głosów. Pełni funkcję prezydenta Wrocławia od 2002 r. W poprzednich wyborach samorządowych uzyskał 85-proc. poparcie.

Tuż po zaprzysiężeniu na prezydenta Dutkiewicz powiedział, że choć po raz trzeci ślubował, to tremę wciąż ma dużą. "Wprost proporcjonalna do poparcia, jakie otrzymałem" - mówił.

Według prezydenta najważniejszymi punktami zaczynającej się kadencji będzie przede wszystkim: podnoszenie poziomu wrocławskiej edukacji, dalszy rozwój komunikacji miejskiej oraz przekształcanie Wrocławia z miasta monocentrycznego w policentryczne. "W trakcie nadchodzącej kadencji doświadczymy niezwykle intrygujących przewartościowań komunikacyjnych i związanych z nimi przekształceń urbanistycznych. Będziemy konsekwentnie realizować politykę rowerową, oddawać do użytku kolejne obwodnice miejskie, Wrocław z miasta monocentrycznego stanie się miastem policentrycznym" - mówił Dutkiewicz.

Przypomniał, że program dla Wrocławia zakładał najpierw tworzenie miejsc pracy (I kadencja Dutkiewicza), potem budowanie gospodarki opartej na wiedzy (II kadencja). "Nadchodząca kadencja będzie kontynuacją obu podejść. Sądzę, że mamy już sprawnie działające silniki: ten generujący miejsca pracy i ten przesuwający gospodarkę ku związanej z aktywnością intelektualną. Musimy oliwić te silniki, aby się nie zatarły, a oliwą jest i będzie edukacja, ustawiczne podnoszenie poziomu wrocławskiej edukacji. To najważniejsze zadanie otwieranej dziś kadencji" - mówił Dutkiewicz.

Prezydent dodał, że jednym z ważniejszych zadań będzie stworzenie w zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej (tu 26 sierpnia 1980 r. rozpoczął się we Wrocławiu strajk i powołano Międzyzakładowy Komitet Strajkowy - przyp. PAP) stałego miejsca wystaw.

"Wrocław jest i będzie na wskroś miastem europejskim. Już niedługo uruchomimy biuro Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej. W przyszłym roku gościć będziemy Europejski Kongres Kultury, zbliżają się Mistrzostwa Piłkarskie Euro 2012. Chcemy stać się Europejską Stolicą Kultury" - mówił Dutkiewicz.

Przypomniał, że właśnie mija "kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego". Zaznaczył jednak, że o samym stanie wojennym nie chce mówić dużo, chce wspominać "Solidarność". W tej części wspomniał o wizycie Dalajlamy XIV, który odwiedził w tym roku Wrocław w związku z m.in. 30-leciem Solidarności.

"Gdy wybrałem się z Dalajlamą XIV na wystawę +Solidarny Wrocław+ do sali poświęconej ofiarom tego okresu, Jego Świętobliwość poprosił mnie, abym czytał mu umieszczone tam nazwiska. Widziałem jak modlił się po cichu w trakcie mojego czytania" - dodał Dutkiewicz.

51-letni Dutkiewicz jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej. Doktorat zrobił z zakresu logiki formalnej na KUL. Na początku lat 90. przebywał we Freiburgu jako stypendysta. Zna biegle angielski i niemiecki. Przez lata pracował naukowo, wykładał logikę formalną na KUL-u oraz Uniwersytecie Wrocławskim.

W okresie stanu wojennego związany z podziemnymi strukturami Solidarności. W 1989 r. został sekretarzem Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" we Wrocławiu, potem jego przewodniczącym. W latach 90. zajął się biznesem.

W wolnych chwilach lubi pisać fraszki, które są "komentarzem do otaczającej rzeczywistości i próbą odstresowania". Lubi też muzykę poważną i wycieczki rowerowe. Ma żonę Annę i dwoje nastoletnich dzieci: 17-letniego Joachima i 15-letnią Justynę. (PAP)

umw/ la/ gma/

edukacja
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)