Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dwie wystawy Muzeum Kinematografii z okazji 85. urodzin Andrzeja Wajdy

0
Podziel się:

Dwie ekspozycje i przegląd filmów Andrzeja Wajdy przygotowało z okazji 85.
rocznicy urodzin reżysera Muzeum Kinematografii w Łodzi. Jedną z wystaw będzie można oglądać w
lutym w Izraelu, drugą - w siedzibie muzeum.

Dwie ekspozycje i przegląd filmów Andrzeja Wajdy przygotowało z okazji 85. rocznicy urodzin reżysera Muzeum Kinematografii w Łodzi. Jedną z wystaw będzie można oglądać w lutym w Izraelu, drugą - w siedzibie muzeum.

Przygotowana przez łódzkie muzeum wystawa plakatów do filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy towarzyszyć będzie retrospektywie filmów artysty w Izraelu, którą w dniach 3-26 lutego organizuje Instytut Polski w Tel Awiwie - poinformowała PAP kustosz muzeum Krystyna Zamysłowska.

Ekspozycja zostanie zaprezentowana w Filmotece w Tel Avivie, Hajfie i Jerozolimie. Na wystawie pokazane zostaną prace najznakomitszych grafików i plakacistów polskich m.in. Waldemara Świerzego, Romana Cieślewicza, Wojciecha Fangora, Stanisława Zamecznika, Franciszka Starowieyskiego, Wiesława Wałkuskiego czy Rafała Olbińskiego.

Natomiast 10 lutego w kinie Kinematograf rozpocznie się przegląd filmów Andrzeja Wajdy zorganizowany z okazji przypadających w tym roku 85. urodzin reżysera i 25-lecia istnienia Muzeum Kinematografii. Przegląd zainauguruje pokaz "Popiołu i diamentu", a zakończy się 6 marca pokazem "Tataraku" i filmu dokumentalnego "Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!". W sumie pokazane zostaną 33 filmy fabularne oraz kilka dokumentów.

Przeglądowi towarzyszyć będzie wystawa międzynarodowych plakatów do filmów oraz plakatów retrospektywnych pokazów i innych dotyczących twórczości Wajdy.

"Na ekspozycji znajdą się także fotograficzne portrety i zdjęcia z planów - wszystkie z naszej muzealnej kolekcji. To duży zbiór, w którym są oczywiście polskie plakaty, ale także plakaty m.in. z Francji, Japonii czy Niemiec" - zaznaczyła Zamysłowska.

Podkreśliła, że przegląd i wystawa są okazją do przypomnienia początków działalności muzeum, którego inauguracja nastąpiła 10 maja 1986 r. i połączona była z otwarciem wystawy "Reymont - Ziemia obiecana - Wajda".

Łódzkie muzeum już kilkakrotnie przygotowywało wystawy poświęcone Andrzejowi Wajdzie, m.in. ekspozycję w 30-lecie filmu "Popiół i diament", wystawy z okazji premier "Pana Tadeusza" i "Zemsty" oraz zrealizowane w Berlinie i Los Angeles - z okazji przyznania reżyserowi Oscara - prezentacje plakatów do wybranych jego filmów. (PAP)

szu/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)