Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dworak: różnimy się w ocenach obecnych członków RN TVP i PR

0
Podziel się:

Jedną z okoliczności opóźniających zakończenie konkursu na nowe Rady
Nadzorcze w TVP i Polskim Radiu jest różna ocena kandydujących w nich, obecnych członków tych
gremiów - wyjaśniał w środę senackiej komisji kultury przewodniczący KRRiT Jan Dworak.

Jedną z okoliczności opóźniających zakończenie konkursu na nowe Rady Nadzorcze w TVP i Polskim Radiu jest różna ocena kandydujących w nich, obecnych członków tych gremiów - wyjaśniał w środę senackiej komisji kultury przewodniczący KRRiT Jan Dworak.

Pat w sprawie wyboru nowych Rad Nadzorczych TVP i Polskiego Radia trwa w KRRiT od grudnia, gdy zakończono przesłuchania kandydatów do obu spółek. Media pełne są spekulacji, że powodem przedłużającego się wyboru są polityczne targi o wpływy w mediach publicznych.

Dworak, który prezentował w środę senackiej komisji plan prac Krajowej Rady na lata 2011-2013, wyjaśniał, że konkurs trwa tak długo m.in. ze względu na "precedensowość tego procesu" oraz dużą liczbę kandydatów. Jako jedną z okoliczności spowolnienia konkursu wymienił też rozbieżności w ocenie aktualnych członków rad nadzorczych, którzy starają się o kolejną kadencję.

"Niektórzy członkowie Krajowej Rady podkreślają szczególnie zasługi tych rad nadzorczych, związane z tym, że TVP rzeczywiście wydobyła się z bardzo poważnych trudności finansowych, określanych liczbą ponad 100 milionów straty na koniec roku 2009, na koniec roku 2010 to już ma być zysk" - mówił szef KRRiT.

"Jedni podkreślają ten efekt, inni członkowie Krajowej Rady podkreślają inny element: to, że te rady nadzorcze wzięły udział w pewnym upartyjnieniu mediów, o czym mówiła prasa, o czym donoszono. Kontrakt polityczny z połowy roku 2009, który zaowocował powołaniem tych rad, polegał również na podziale anten telewizyjnych i radiowych" - dodał przewodniczący KRRiT.

Dworak podkreślił, że "niektórzy członkowie Krajowej Rady oceniają ten proces bardzo negatywnie" i należy teraz "jakoś stworzyć wagi dla obu tych rzeczy". "To wymaga długich i trudnych rozmów" - stwierdził.

Zaznaczył, że jest to tylko przykład trudności, z jakimi styka się KRRiT. "Nie chcę mówić o innych okolicznościach, lojalność wobec tego procesu konkursowego wymaga jednak, żeby pewne rzeczy pozostały na razie przynajmniej między osobami, które tworzą tę komisję - między członkami KRRiT" - powiedział.

Spośród aktualnych członków RN TVP w nowym konkursie startują: Bogusław Piwowar (aktualnie delegowany do pełnienia funkcji prezesa TVP), Małgorzata Wiśnicka-Hińcza i Barbara Misterska-Dragan. W Polskim Radiu są to: obecny przewodniczący RN - Tomasz Sieniutycz, Grzegorz Kołtuniak oraz Tadeusz Skoczek.

Wobec przedłużającego się wyboru rad nadzorczych pojawiały się już też apele środowisk twórczych, by Sejm i Senat odrzuciły sprawozdanie KRRiT za 2010 r., co otworzyłoby drogę do rozwiązania Krajowej Rady i powołania jej na nowo. Takiego scenariusza nie wykluczał też Dworak.

Joanna Balcer (PAP)

js/ malk/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)