Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Dwunastu gniewnych ludzi" w Teatrze Nowym w Poznaniu

0
Podziel się:

Premierę "Dwunastu gniewnych ludzi" Reginalda Rose'a pokaże w piątek
poznański Teatr Nowy. Reżyserem spektaklu jest Radosław Rychcik.

Premierę "Dwunastu gniewnych ludzi" Reginalda Rose'a pokaże w piątek poznański Teatr Nowy. Reżyserem spektaklu jest Radosław Rychcik.

Jak zapowiedzieli we wtorek na konferencji prasowej realizatorzy spektaklu, ich zamierzeniem było przedstawienie znanej wszystkim historii w inny sposób, niż zrobił to Sidney Lumet w filmie z 1957 roku.

"Tekst Rose'a i powstały na jego podstawie film opowiadają o tym, że prawda i wartości demokratyczne zawsze zwyciężą. Że jak się zbierze dwunastu mężczyzn w jednym pokoju i powierzy im los jednego chłopaka to oni, pomimo swoich uprzedzeń i kompleksów, będą w stanie wydać sprawiedliwy wyrok. W filmie Lumeta triumfują prawda, piękno, sprawiedliwość i rozumiana absolutnie po amerykańsku demokracja. Stwierdziliśmy, że jest to sytuacja mało wiarygodna" - powiedział na konferencji dramaturg i autor przekładu Jan Czapliński.

Jak stwierdził Radosław Rychcik, intencją twórców sztuki było "przekorne zmierzenie się" z jednym z tekstów założycielskich dla amerykańskiej kultury.

"Ta historia interesuje nas jako spotkanie dwunastu osób, które ze sobą konkurują, tworzą pewną wspólnotę. To, że oni się ze sobą spierają jest ważniejsze niż sprawa nad którą debatują" - dodał.

Scenografię i kostiumy stworzyła Anna-Maria Kaczmarska. Autorem muzyki jest Michał Lis. W spektaklu zagrają m.in. Mateusz Ławrynowicz, Zbigniew Grochal, Mariusz Puchalski i Janusz Andrzejewski.

"Aktorzy będą wiele biegać, robić fikołki i żonglować ogniami. Zdecydowaliśmy się na wręcz operowy manewr, w którym aktorzy grają na nagiej scenie. Ich gesty i ekspresja są wyolbrzymione, żeby można było w teatrze zauważyć to, co możliwe jest w filmie na zbliżeniu" - powiedział Rychcik.

W ramach wprowadzenia do spektaklu Teatr Nowy zorganizował we wtorek dyskusję panelową "Winny/niewinny. Dylematy sprawiedliwości", podejmującą temat winy i niewinności, prawa do wydawania wyroku wobec drugiego człowieka. Do dyskusji z udziałem publiczności zaproszeni zostali znawcy tematu: prawnicy i filozofowie. (PAP)

rpo/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)