Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich: Szimon Peres na otwarciu placówki

0
Podziel się:

Prezydent Izraela Szimon Peres zamierza wziąć udział w otwarciu Muzeum
Historii Żydów Polskich w kwietniu 2013 roku - poinformowała PAP dyrektor placówki Agnieszka
Rudzińska, która podczas swojej listopadowej wizyty w Jerozolimie spotkała się z Peresem.

Prezydent Izraela Szimon Peres zamierza wziąć udział w otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich w kwietniu 2013 roku - poinformowała PAP dyrektor placówki Agnieszka Rudzińska, która podczas swojej listopadowej wizyty w Jerozolimie spotkała się z Peresem.

Peres jest przewodniczącym Międzynarodowego Honorowego Komitetu Muzeum, od samego początku zaangażowanym w popularyzację inicjatywy budowy muzeum w Warszawie.

W trakcie spotkania Rudzińska opowiedziała prezydentowi Izraela o stanie zaawansowania prac budowy Muzeum Historii Żydów Polskich, o przygotowaniach do otwarcia i programie instytucji, jaką ma być to muzeum. Mowa była też o znaczeniu, jakie ma budowa placówki dla relacji między Polską i Izraelem.

"Po Jałcie wydawało nam się, że świat już na zawsze będzie podzielony. A spójrzcie, gdzie teraz jesteśmy. Historia jest bowiem procesem ciągłych przemian. Jako prezydent Izraela będę obecny na otwarciu muzeum, żeby oddać hołd tysiącletniej historii polskich Żydów. Żeby pokazać, jak ważna jest ona dla młodych Żydów i młodych Polaków. I żeby zachęcić ich do odkrywania, jak wiele ich łączy" - powiedział prezydent Peres w rozmowie z Agnieszką Rudzińską w Jerozolimie.

W rozmowie z PAP Agnieszka Rudzińska zwróciła uwagę, że zainteresowanie powstawaniem i otwarciem w Polsce Muzeum Historii Żydów Polskich świadczy o jego znaczeniu. "To muzeum (...) jest istotne nie tylko dlatego, że pokazuje historię, ale też przez to jak jest sformatowane: nie jako tradycyjne muzeum historyczne, ale jako platforma dialogu, działań społecznych, nowoczesny dom kultury, który wykorzystuje historię do tego, żeby zmieniać świat na lepszy i wyciągać współczesne wnioski, żeby lepiej rozumieć teraźniejszość" - powiedziała PAP w czwartek Agnieszka Rudzińska.

Także prezydent USA Barack Obama obiecał, że odwiedzi Muzeum Historii Żydów Polskich podczas jego otwarcia. O tym, że przyjedzie na ceremonię w 2013 r. mówił podczas swojej majowej wizyty w Polsce; Obama odwiedził wówczas teren budowy muzeum.

Rudzińska zwróciła uwagę, że Obama zapowiedział, że przyjedzie na otwarcie placówki razem ze swoimi córkami. "On uważa, że to jest lekcja, pomyślana i komunikowana w taki sposób, że to będzie coś ważnego dla młodych ludzi, nie tylko jako hołd dla przeszłości" - powiedziała dyrektor muzeum.

Podstawowym celem wizyty Rudzińskiej w Izraelu było omówienie z przedstawicielami placówek badawczych, muzealnych i środowisk opiniotwórczych planów wspólnych działań muzeum z ośrodkami izraelskimi. Rudzińska spotkała się m.in z ministrem edukacji Izraela Gideonem Sa'arem, dyrektorem Instytutu Yad Vashem Avnerem Shalevem, profesorem Hanochem Gutfreundem z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i dziennikarzem Orenem Nahari - członkami Izraelskiego Komitetu Wspierania Budowy Muzeum. Odwiedziła też Muzeum Bohaterów Getta.

Muzeum ma być nowoczesnym, multimedialnym centrum edukacji i kultury. Zwiedzający będą mogli poznać dzieje narodu żydowskiego oraz jego kulturę tworzoną na ziemiach polskich przez blisko tysiąc lat. Placówka powstaje naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta.

Muzeum jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

W 2012 r. Muzeum Historii Żydów Polskich ma otrzymać ok. czterokrotnie wyższą dotację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta st. Warszawy. Do tej pory resort i miasto rocznie dawało muzeum po ok. 1 mln zł, w przyszłym roku placówka otrzyma w sumie ok. 10 mln. Środki mają umożliwić otwarcie w 2013 roku w pełni funkcjonalnego muzeum. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)