Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziecięcy zespół "Iskierki" zwycięzcą "Śląskiego Śpiewania"

0
Podziel się:

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Iskierki" z Ośrodka Kultury w Brzeszczach
w woj. małopolskim zdobył nagrodę główną XIX Regionalnego Przeglądu Pieśni "Śląskie Śpiewanie" im.
Adolfa Dygacza, współorganizowanego przez Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Iskierki" z Ośrodka Kultury w Brzeszczach w woj. małopolskim zdobył nagrodę główną XIX Regionalnego Przeglądu Pieśni "Śląskie Śpiewanie" im. Adolfa Dygacza, współorganizowanego przez Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

Rzeczniczka Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, Agnieszka Kukuła, powiedziała PAP w środę, że w regulaminie konkursu nie było żadnych ograniczeń terytorialnych, liczył się przede wszystkim dobór repertuaru. "Cieszy nas, że do przeglądu zgłosiły się także zespoły spoza województwa śląskiego. Wychodzi więc na to, że są osoby i grupy spoza Śląska, które chcą czerpać z tej kultury coś nowego i ciekawego dla siebie" - uznała Kukuła.

W Dziecięcym Zespole Pieśni i Tańca "Iskierki" z Ośrodka Kultury w Brzeszczach, który zdobył główną nagrodę w "Śląskim Śpiewaniu", występuje 26-oro dzieci z klas IV-VI szkoły podstawowej.

Dzieci, młodzież i dorośli rywalizowali o nagrody w dwóch etapach.

Do eliminacji rejonowych, które odbywały się od 27 marca do 19 kwietnia, zgłosiło się 180 wykonawców, w tym soliści, duety, zespoły wokalne, wokalno-instrumentalne, zespoły pieśni i tańca oraz chóry. W przeglądzie finałowym, który odbył się w poniedziałek i wtorek w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich, wystąpiło 103 uczestników - zespoły i soliści.

Jury, które oceniało dobór repertuaru, zachowanie cech gwarowych, walory wokalne, akompaniament, strój, choreografię oraz ogólny wyraz artystyczny, przyznało nagrody w kilku kategoriach oraz nagrody specjalne - w obu przypadkach z podziałem na miejsca od 1 do 3.

W kategorii "solista" pierwsze miejsce zdobyły Aleksandra Dyrna z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Pielgrzymowicach oraz Paulina Jacek ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Radzionkowie.

W kategorii "zespół wokalny" zwyciężył Zespół Wokalny "Gnojnik" ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Kubisza w Gnojniku.

W kategorii "zespół wokalno-instrumentalny" pierwsze miejsce przypadło zespołowi "Torka" z Jabłonkowa oraz Zespołowi Folklorystycznemu "Chorzów" Grupa Starsza z Miejskiego Domu Kultury "Batory".

W kategorii "zespół pieśni i tańca" pierwsze miejsce przyznano Zespołowi Pieśni i Tańca "Tyszanie" z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków oraz Zespołowi Pieśni i Tańca "Frydkowianie" ze Szkoły Podstawowej im. Hadyny we Frydku.

Nagród nie przyznano w kategorii "chór".

Nagrodę specjalną w kategorii "przedszkolacy" 1. miejsce otrzymała Maria Porszke - Ognisko Pracy Pozaszkolnej - Zespół "Przygoda" w Rybniku, a w kategorii "dorośli" - Zespół Pieśni i Tańca "Holan" z Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim.

Nagrody zostaną wręczone na Gali "Śląskiego Śpiewania" 2 czerwca w Koszęcinie w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Organizatorami XIX Regionalnego Przeglądu Pieśni "Śląskie Śpiewanie" są Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, Związek Górnośląski oraz samorządy miast i gmin, w których odbyły się eliminacje oraz przegląd finałowy.

Celem "Śląskiego Śpiewania" jest pielęgnowanie tradycji regionu śląskiego i prezentacja śląskich pieśni ludowych. W tym roku szczególnie zachęcano do przygotowania utworów, znajdujących się w śpiewniku pt. "Pieśni dla dzieci i młodzieży" ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza, patrona imprezy.(PAP)

ktp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)