Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzięki importowi tańszych leków zarabiają pacjenci i NFZ

0
Podziel się:

Raport SIRPL: Przez 5 lat oszczędności wyniosły 300 mln zł.

Dzięki importowi tańszych leków zarabiają pacjenci i NFZ
(jorgeantonio/iStockphoto)

Prawie 300 mln zł zaoszczędzili w ciągu ostatnich pięciu lat pacjenci, szpitale i NFZ dzięki importowi równoległemu leków - podkreślali przedstawiciele Stowarzyszenia Importerów Równoległych Produktów Leczniczych (SIRPL).

Import równoległy w większości przypadków umożliwia pacjentom zakup tańszych leków. Jest możliwy po uzyskaniu pozwolenia Ministra Zdrowia lub pozwolenia na dystrybucję równoległą wydanego przez Europejską Agencję ds. Leków (EMA).

Import równoległy jest zgodną z prawem formą obrotu towarami pomiędzy krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Hurtownie farmaceutyczne kupują leki w kraju, w którym są one tańsze, i sprzedają tam, gdzie ich cena jest wyższa.
SIRPL przedstawiło raport dotyczący wpływu importu równoległego na konkurencyjność na rynku leków w Polsce w latach 2005-2009.

_ - Raport zweryfikowany przez renomowaną firmę audytorską rozwiewa ostatecznie wątpliwości związane z wpływem importu równoległego na ceny leków, pokazując, że generowane oszczędności są znaczące dla pacjentów i rosną z roku na rok - mówił prezes SIRPL Tomasz Dzitko. _Podkreślił przy tym, że mitem na temat importu równoległego jest niska jakość produktów.

- _ Pacjenci mogą czuć się w pełni bezpieczni, kupując lek z importu równoległego, ponieważ został on dodatkowo skontrolowany w procesie przepakowania i podlega takim samym rygorom bezpieczeństwa w traktacie dystrybucji jak wszystkie inne leki sprzedawane w Polsce i Unii Europejskiej _ - dodał.

Zdaniem prezesa Śląskiej Izby Aptekarskiej, Stanisława Piechula, raport potwierdził, że import równoległy ma szanse istnienia tylko wtedy, gdy może zapewnić oszczędności pacjentom. _ _

_ - Niezależne dane i praktyka aptekarska, szczególnie w mniejszych miejscowościach, pokazują, że wciąż wysoki odsetek pacjentów wykupuje recepty częściowo lub w ogóle rezygnuje z ich realizacji. Zbyt drogie leki to nadal problem wielu ludzi, szczególnie starszych i chorujących przewlekle _ - podkreślał Piechula.

_ - Importowi równoległemu kibicujemy od początku jego funkcjonowania w Polsce. Umożliwia on pacjentom zakup markowego leku po niższej cenie, kiedy brak jeszcze na rynku odpowiednika generycznego _ - zaznaczył.

SIRPL zrzesza siedem największych polskich firm zajmujących się importem równoległym, posiadających ponad 94 proc. udział w tym rynku.

wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)