Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzieła Fundacji XX. Czartoryskich na wystawie w muzeum w Gdańsku

0
Podziel się:

80 eksponatów - obrazów malarstwa włoskiego oraz rzemiosła artystycznego z
końca średniowiecza i czasów renesansu - ze zbiorów Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie - oglądać
można będzie od poniedziałku na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

80 eksponatów - obrazów malarstwa włoskiego oraz rzemiosła artystycznego z końca średniowiecza i czasów renesansu - ze zbiorów Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie - oglądać można będzie od poniedziałku na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Ekspozycję pt. "Virtus et splendor (cnota i blask - PAP). Sztuka w życiu Włochów XIV-XVII w." przygotowano na jednej kondygnacji oddziału gdańskiego muzeum w Zielonej Bramie.

"Ideą tej kameralnej wystawy jest ukazanie sztuki w jej pierwotnej funkcji, przywrócenie jej pierwotnego splendoru i poniekąd majestatu" - powiedział w piątek PAP kurator wystawy dr hab., prof. nadzw. Uniwersytetu Gdańskiego Marcin Kaleciński.

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku zaaranżowane są umownie trzy wnętrza: sypialnia, kaplica oraz kunstkamera. "O ile dwie pierwsze, to przestrzenie bardziej żeńskie, gdzie skupiamy się na wzorach i ideałach stawianym kobietom do naśladowania, o tyle w gabinecie sztuki mówimy bardziej o potrzebach i pasjach mężczyzny" - dodał kurator wystawy.

Na wystawie znajdzie się kilkadziesiąt obrazów z Włoch, głównie ze szkoły florenckiej od XIV do początku XVI wieku, ale też i dzieła malarzy weneckich i sieneńskich.

"W większości jest to malarstwo dobrej klasy. Brakuje tu z pewnością wielkich nazwisk, ale dla znawców sztuki szereg dzieł jest znakomitych. W takiej ilości obrazów, jaka dotarła do Gdańska, Muzeum Czartoryskich, nigdy nie wypożyczało swoich zbiorów" - podkreślił Kaleciński.

Obok malarstwa na ekspozycji zgromadzono również różnorodne rzemiosło artystyczne m.in. wyroby ze złota i kości słoniowej, odlewy z brązu.

W gdańskim muzeum zobaczyć można będzie też takie przedmioty jak: filiżanka Kara Mustafy, którą król Jan III Sobieski miał wraz z innymi cennymi rzeczami zabrać z namiotu tureckiego wodza podczas bitwy pod Wiedniem czy dyptyk z kości słoniowej z którego miała się modlić królowa św. Jadwiga.

Zbiory Czartoryskich powstały pod koniec XVIII wieku z inicjatywy księżnej Izabeli Czartoryskiej. W 1801 r. otworzyła w parku puławskim Świątynię Sybilli, pierwsze muzeum na ziemiach polskich, w celu przechowania pamiątek i krzewienia znajomości historii i patriotyzmu. Część zbiorów przepadła jednak w czasach powstania listopadowego, zagrabiona przez wojska rosyjskie, a część z Czartoryskimi trafiła do Paryża.

Wnuk ks. Izabeli, Władysław Czartoryski, stworzył w Paryżu własną kolekcję starożytności, sztuki zdobniczej, malarstwa i rycin, którą pod koniec XIX przeniósł do Krakowa na zaproszenie władz miasta. Znalazły się tam także fragmenty kolekcji księżnej Izabeli.

Po II wojnie światowej Muzeum Czartoryskich w Krakowie zostało włączone, jako oddział do Muzeum Narodowego w Krakowie. Od 1991 roku Muzeum prowadzi Fundacja XX. Czartoryskich, kierowana przez Adama Karola Czartoryskiego. Zbiory Fundacji składają się z ok. 74 tys. pozycji, w tym ok. 50 tys. grafik, a także z Biblioteki składającej się z 240 tys. pozycji.

Wystawa dzieł sztuki z kolekcji Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie potrwa do 30 marca 2014 r. (PAP)

rop/ eaw/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)