Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dzieła wybitnych pastelistów na wystawie w Nowym Sączu

0
Podziel się

Dzieła wybitnych pastelistów polskich: Stanisława Wyspiańskiego, Leona
Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa i Stanisława Ignacego Witkiewicza można od niedzieli oglądać na
wystawie w galerii Dawna Synagoga, oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

bEpRnVlx

Dzieła wybitnych pastelistów polskich: Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa i Stanisława Ignacego Witkiewicza można od niedzieli oglądać na wystawie w galerii Dawna Synagoga, oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Ideą ekspozycji "Ślady na papierze, arcydzieła pasteli" jest prezentacja osiągnięć malarzy związanych z Małopolską i Krakowem, a tworzących pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku. Wybór tych czterech artystów - jak poinformowało muzeum - był podyktowany ich pozycją w kulturze i artystycznymi osiągnięciami w malarstwie pastelowym. Na przykładzie ich twórczości, "w której przejawia się cała finezja i kwintesencja pastelu", zwiedzający galerię zobaczą różnorodność stylową i tematyczną pastelu.

Prace zostały wypożyczone z Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie, Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa oraz od prywatnych kolekcjonerów.

bEpRnVlz

Wystawa, czynna do 1 grudnia, jest częścią VI Międzynarodowego Biennale Pasteli w Nowym Sączu, które dofinansowała Unia Europejska. (PAP)

bko/ bk/

bEpRnVma
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)