Notowania

wiadomości
07.09.2011 17:01

Dziennikarka "Guardiana" przesłuchana w związku z aferą podsłuchową

Dziennikarka "Guardiana" Amelia Hill była przesłuchiwana przez Scotland Yard w związku z policyjnym dochodzeniem ws. afery podsłuchowej, której głównym ośrodkiem był tabloid "News of the World". Hill nie została aresztowana.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dziennikarka "Guardiana" Amelia Hill była przesłuchiwana przez Scotland Yard w związku z policyjnym dochodzeniem ws. afery podsłuchowej, której głównym ośrodkiem był tabloid "News of the World". Hill nie została aresztowana.

Według "Guardiana" wydarzenie to może mieć groźne reperkusje dla wolności prasy, jeśli jest krokiem prowadzącym do kryminalizacji kontaktów między dziennikarzami a źródłami przekazującymi informacje z zastrzeżeniem anonimowości.

Dziennikarkę przesłuchiwano przed kilku dniami, ale ujawniono to dopiero w środę. Policja uprzedziła Amelię Hill, że może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej za składanie nieprawdziwych zeznań.

Hill, zajmująca się dziennikarskimi śledztwami, ma na swym koncie kilka rewelacji publikowanych w ramach dziennikarskiego dochodzenia "Guardiana" w sprawie afery podsłuchowej.

"Jest to czarny dzień dla prasy, gdy dziennikarka pracująca nad zdobyciem informacji o kluczowym znaczeniu dla afery podsłuchowej jest pociągana do odpowiedzialności karnej za wykonywanie swej pracy" - skomentował Dan Roberts, kierownik działu informacji krajowych "Guardiana".

Agencja Press Association sugeruje, że przesłuchanie Hill może mieć związek z aresztowaniem w końcu sierpnia 51-letniego niewymienionego z nazwiska inspektora policji. Aresztowano go w związku z domniemanym przeciekiem poufnych informacji policyjnych do prasy.

Ów inspektor uczestniczył podobno w śledztwie w sprawie włamywania się do skrzynek głosowych przez hakerów pracujących dla "News of the World". Obecnie jest zawieszony w obowiązkach służbowych.

W środę nad ranem w związku z aferą podsłuchową policja zatrzymała 35-letniego mężczyznę; to już szesnaste zatrzymanie w tej sprawie.

Oprócz głównego policyjnego dochodzenia ws. afery podsłuchowej (Operation Weeting) policja na początku września wszczęła dwa osobne dochodzenia. Pierwsze z nich ma ustalić, czy w stosunkach policji z mediami nie doszło do "korupcji i nadużycia władzy". Celem drugiego jest określenie norm regulujących kontakty funkcjonariuszy policji z prasą.

W dochodzenie ws. afery podsłuchowej zaangażowanych jest ok. 50 inspektorów policji metropolitalnej. Policji zarzuca się m. in. zaniedbania we wcześniejszym śledztwie z 2006 r., które nie ujawniło, że "News of the World" praktykował podsłuchy na masową skalę. Inny zarzut dotyczy domniemanego przekazywania temu tabloidowi poufnych informacji policyjnych w zamian za gratyfikację pieniężną. (PAP)

asw/ az/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz