Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziś (środa, 19 lutego) w kraju

0
Podziel się:

#
dochodzi zapowiedź dot. informacji w Sejmie premiera Donalda Tuska nt.wydarzeń na Ukrainie
#

# dochodzi zapowiedź dot. informacji w Sejmie premiera Donalda Tuska nt.wydarzeń na Ukrainie #

18.02. Warszawa (PAP) - Dziś jest środa, pięćdziesiąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 6.45, zachód o 16.56. Imieniny obchodzą: Arnold, Konrad i Marceli.


541 lat temu w Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik, astronom, twórca teorii heliocentrycznej, kanonik, prawnik, matematyk, lekarz, ekonomista (zmarł 24 maja 1543 roku).

420 lat temu w Uppsali król polski Zygmunt III Waza został koronowany na króla Szwecji.

202 lata temu w Paryżu urodził się Zygmunt Krasiński, poeta, dramatopisarz, prozaik, filozof (zmarł 23 lutego 1859 roku).

92 lata temu w Warszawie urodził się Władysław Bartoszewski, pisarz, historyk, więzień KL Auschwitz, pracownik BIP KG AK, działacz Rady Pomocy Żydom "Żegota", uczestnik powstania warszawskiego; po wojnie więziony przez władze komunistyczne; w niepodległej Polsce minister spraw zagranicznych, orędownik dialogu polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego.

67 lat temu Sejm uchwalił tzw. Małą Konstytucję.

66 lat temu przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze zakończył się proces dowódców Wehrmachtu oskarżonych o zbrodnie popełnione w czasie II wojny światowej na Bałkanach.


Dziś rano w Sejmie premier Donald Tusk ma przedstawić informację na temat sytuacji na Ukrainie. We wtorek wieczorem szef rządu spotkał się w tej sprawie z ministrami spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych. W Kijowie doszło do zamieszek; zginęło co najmniej kilkanaście osób.

as/


Dziś trzydniowe posiedzenie rozpoczyna Sejm. Posłowie będą pracować nad pilnym rządowym projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który daje MEN możliwość opracowania i wydania podręcznika szkolnego. Chodzi o tzw. darmowy podręcznik, który 1 września tego roku ma trafić do rąk uczniów pierwszych klas szkół podstawowych.

Zgodnie z projektem minister edukacji będzie mógł zlecić opracowanie i wydanie zarówno całego podręcznika, jak i jego części. Analogiczne prawo, w przypadku podręczników dla uczniów szkół artystycznych, będzie miał minister kultury. Podręczniki stworzone na zamówienie ministrów będą dopuszczane do użytku szkolnego z mocy prawa.

Zgodnie z zapowiedziami minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej podręcznik ma być gotowy w maju.

Sejm rozpatrzy ponadto projekt PO ustawy o powiecie metropolitalnym. Według propozycji Platformy, ten specjalny szczebel powiatu ustanawiałaby Rada Ministrów. Rząd miałby tą drogą tworzyć, łączyć, dzielić i znosić powiaty metropolitalne oraz ustalać ich granice, a także ustalać i znosić ich nazwy oraz siedziby ich władz.

Wśród zadań powiatu metropolitalnego zebrano sprawy ponadlokalne, kluczowe dla rozwoju całych aglomeracji, np. przyjmowanie i wykonywanie strategii rozwoju, uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, organizację i wykonywanie publicznego transportu zbiorowego, planowanie sieci i zarządzanie drogami krajowymi i wojewódzkimi.

Posłowie będą też kontynuować prace nad rządowym projektem dot. odszkodowań dla funkcjonariuszy z tytułu śmierci, wypadku lub choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami służby. Przepisy dotyczą funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, Straży Granicznej, BOR, ABW, AW i CBA. Projekt odnosi się także do członków rodzin zmarłych funkcjonariuszy.

W czwartek posłowie zajmą się złożonym przez Solidarną Polskę projektem uchwały upamiętniającej płk. Ryszarda Kuklińskiego. Projekt poparła sejmowa komisja kultury, przeciw są jednak SLD i TR.

W porządku obrad są ponadto: senacki projekt, który zakłada pomoc finansową dla działaczy opozycji antykomunistycznej i dla osób represjonowanych z powodów politycznych w latach 1956-1989, a także propozycja Twojego Ruchu, który zakłada obniżenie - z 18 do 16 lat - wieku, w którym można głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. TR proponuje taką zmianę tylko w wyborach do PE, bo analogiczna zmiana w wyborach parlamentarnych, samorządowych i prezydenckich wymagałaby zmiany w konstytucji.

mkr/ as/


Senat rozpoczyna dziś dwudniowe posiedzenie; zajmie się m.in. zmianami w ustawie o VAT dotyczącymi tzw. samochodów z kratką - od 1 kwietnia 2014 r. od samochodów osobowych do 3,5 tony, wykorzystywanych w celach służbowych i prywatnych - tzw. aut z kratką, będzie można odliczyć jedynie 50 proc. VAT. Od 1 stycznia można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych "z kratką", które uzyskają homologację samochodu ciężarowego.

Senatorowie będą debatowali także nad nowelą ustawy, zgodnie, z którą m.in. żołnierze, policjanci i strażacy będą dostawać 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Obecnie ich "chorobowe" wynosi 100 proc. wynagrodzenia.

Kolejne nowele ustaw, którymi zajmie się Senat zakładają, że także sędziowie i prokuratorzy zostaną objęci takimi samymi zasadami wynagrodzenia za okres chorobowy, jak pozostali ubezpieczeni, czyli mają otrzymywać 80 proc. wynagrodzenia.

Senat będzie debatował także nad nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych, która określa kryteria, na podstawie których minister sprawiedliwości będzie miał prawo tworzenia sądów rejonowych. Ustawa daje możliwość przywrócenia 58 z 79 zniesionych rok temu sądów.

Senat zajmie się także m.in. nowelizacją ustawy o prowadzeniu polityki rozwoju, która tworzy ramy prawne do wdrażania w Polsce funduszy unijnych w latach 2014-20. Nowelizacja budzi kontrowersje wśród polityków opozycji, którzy uważają, że może być niekonstytucyjna.

W porządku obrad znalazła się także nowela ustawy o kombatantach zakładająca powołanie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP. Korpus będzie honorową wspólnotą żołnierską. Nowelizacja przewiduje, że 1 września obchodzony będzie jako Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP, a członkom korpusu zostanie przyznana 51-proc. ulga na krajową komunikację kolejową i autobusową.

Izba wyższa zajmie się również ustawą o zbiórkach publicznych, która zastępuje pozwolenie na zbiórkę zgłoszeniem w internecie.

kno/ as/


Dziś odbędzie się konferencja prasowa premiera Donalda Tuska i ministra administracji i cyfryzacji Rafała Trzaskowskiego, na której przedstawione zostaną plany resortu na 2014 rok.

Obejmując stanowisko szefa resortu Trzaskowski zapowiedział, że jego priorytetem będzie zapewnienie dostępu do szybkiego internetu, a także umożliwienie obywatelom załatwienia wielu spraw i usług przez internet.

Szef MAC zapowiedział też, że po tzw. infoaferze, planowane jest przekształcenie Centrum Projektów Informatycznych (CPI), które ma się inaczej kojarzyć i mieć inne zadania. Jako swój priorytet wskazał też cyfryzację. "Infrastruktura w porównaniu z Europą nie jest u nas dobrze rozwinięta, jesteśmy na 23 miejscu w Unii pod względem dostępu do szybkich sieci szerokopasmowych" - mówił Trzaskowski w styczniu w wywiadzie dla PAP. Nie wykluczył także, że zmieni się zakres kompetencji resortu administracji i cyfryzacji.

krm/ abe/


Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska przedstawi dziś szczegóły kolejnej nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącej podręczników szkolnych. Projekt ten ma uzupełniać procedowany obecnie w Sejmie pilny rządowy projekt noweli, który ma umożliwić MEN zlecanie przygotowania podręcznika dla uczniów.

Obie nowelizacje mają spowodować, że już 1 września 2014 r. do uczniów pierwszych klas szkół podstawowych ma trafić tzw. darmowy podręcznik. Ponadto - jak zapowiedziała na początku lutego minister edukacji - od 2015 r. szkoły podstawowe i gimnazja mają otrzymywać środki na zakup podręczników. Książki te mają być własnością szkół i być przekazywane kolejnym rocznikom uczniów. Mają być też tak przygotowane, by umożliwić uczniom ich wielokrotne użycie.

Zgodnie z procedowanym w Sejmie projektem noweli, minister edukacji będzie mogła zlecić opracowanie i wydanie zarówno całego podręcznika, jak i jego części. Analogiczne prawo, w przypadku podręczników dla uczniów szkół artystycznych, będzie miał minister kultury. Podręczniki te będą dopuszczane do użytku szkolnego z mocy prawa. Twórcy projektu chcą, by jakość podręczników, ich poprawność merytoryczna, dydaktyczna, wychowawcza była weryfikowana na etapie ich przygotowania i odbioru.

nno/ abe/


Dziś Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa rozpatrzy wniosek prokuratury o trzymiesięczny areszt dla ks. michality Wojciecha G., podejrzanego o pedofilię.

We wtorek w warszawskiej prokuraturze okręgowej usłyszał on cztery zarzuty, w tym obcowania płciowego z małoletnim oraz molestowania. Zarzuty dotyczą dwóch okresów: pobytu w Polsce i na Dominikanie - skąd zakonnik wrócił do Polski w zeszłym roku, po kilkuletnim pobycie. Według prokuratury zgromadzone dowody pozwoliły zarzucić ks. G. molestowanie przed laty dwóch małoletnich obywateli Polski na terenie naszego kraju. Dwie pozostałe osoby pokrzywdzone to nieletni obywatele Dominikany. Dodatkowo prokuratura zarzuciła ks. G. popełnienie przestępstwa utrwalania treści pornograficznych z udziałem osób małoletnich.

Za obcowanie płciowe z osobą poniżej 15. roku życia ks. G. grozi do 12 lat więzienia. Pozostałe przestępstwa są zagrożone niższymi karami. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień.

itm/


Dzisiaj w Centrum Prasowym PAP zostaną zaprezentowane wyniki badania "Diagnoza społecznych zachowań czytelniczych w obrębie prasy papierowej i cyfrowej. Nowe platformy dostępu do treści. Transformacja prasy". Celem badania jest ukazanie kierunków zmian czytelnictwa prasy w Polsce.

W konferencji prasowej wezmą udział: prezes Izby Wydawców Prasy Wiesław Podkański, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek, dyrektor Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów w resorcie kultury Karol Kościński, koordynator badania Adam Wojdyło oraz Izabella Anuszewska z Millward Brown.

Badanie wykonał instytut Millward Brown we wrześniu 2013 r. na zlecenie Izby Wydawców Prasy. Współfinansowało je Narodowe Centrum Kultury w ramach inicjatyw Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego związanych m.in. z badaniem transformacji słowa drukowanego do wersji cyfrowych.

mce/ ls/

Newsroom PAP

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)